10 interesujących faktów o dżdżownicach

Z dżdżownicami mam wiele przygód, od początkowego obrzydzenia do fascynacji dziś. Przeszłam też etap szkodzenia im, którego do dziś żałuję. Gdy pierwszy i ostatni raz nabiłam dżdżownicę na haczyk, zrozumiałam, że to bardzo mało komfortowe dla niej odczucie, wręcz sadyzm. To był mój początek, a zarazem koniec przygody wędkarskiej, bardzo się cieszę, że się tak szybko z tego wyleczyłam.

To nasze otoczenie i ludzie wpływa na to, jak postrzegamy zwierzęta

Tak właśnie było z dżdżownicami, gdyby nie era kompostowania, prawdopodobnie nigdy w życiu bym się nimi tak nie zainteresowała i nigdy w życiu, by mnie tak nie zafascynowały. Każdy przecież pamięta je z chodnika po deszczu, ale tak naprawdę ich całe życie i praca kryją się w ziemi.

Poniżej 10 interesujących faktów o tych małych żyjątkach, tak bardzo potrzebnych nam na świecie.

  1. Dżdżownice wydają się podobne do siebie, ale na świecie jest ich około 6 tys. gatunków i wciąż odkrywane są nowe!

2. Nie posiadając płuc ani innych organów oddechowych, oddychają przez skórę.

3. Ich skóra produkuje nawilżający płyn, który pomaga im swobodne poruszanie się w podziemnych korytarzach i pozwala im utrzymać wilgoć skóry.

 

4. Dżdżownice są zarówno kobietami, jak i mężczyznami, produkują zarówno jajeczka, jak i spermę.

5. Młode dżdżownice wykluwają się z mini jajeczek, ich układ rozrodczy foruje się w ciągu najbliższych 3 miesięcy, pełną dojrzałość osiągają w ciągu roku. Podobno mogą żyć do 8 lat, ale słyszałam o gatunku, który żyje do 16, jednak nie oszukujmy się, najczęściej przeżywają 2 lata.

6. Rozmiar dżdżownic może się różnic w zależności od gatunków od prawie 3 cm, do ponad 3 metrów jednak te można znaleźć tylko w tropikach, a nawet dłuższe. Wyobrażacie sobie te giganty?

10 faktów o dżdżownicach
Photo: Miranda J Wood/Foter

7. Dżdżownice pomagają glebie oddychać, użyźniają ją, tworząc głębokie tunele, wpuszczają w głąb ziemi powietrze, wodę i składniki odżywcze.

8. Dżdżownice zjadają ziemie, która zawiera materię organiczną, taką jak rozkładające się liście i rośliny. Po strawieniu tej materii dżdżownice uwalniają ze swojego ciała płyn u nas chyba zwany humusem, który zawiera bardzo wiele składników odżywczych, dlatego tak chętnie jest wykorzystywany do nawożenia roślin i upraw.

9. Dżdżownice pomimo tego, iż nie widzą, rozwinęły zdolność wykrywania światła za pomocą wrażliwej tkanki, znajdującej się na głowie.

10. Dżdżownica przecięta na pół ma szansę regeneracji brakującej części ciała, oczywiście łatwiej to przychodzi młodszym osobnikom.

 

Tak naprawdę, dopiero w tym roku udało nam się zadowolić nasze dżdżownice w kompostowniku. Jak każdy mają swoje schematy i przyzwyczajenia, jak każdy mają swoje fochy. Uratowałyśmy je od śmierci, ze sklepu wędkarskiego, to już kolejne pokolenie, które pomaga nam w kompostowaniu, staramy się im dawać, to co najlepsze, rozmnażają się bardzo szybko i nie uciekają, więc chyba im dobrze?

Przeczytajcie także: Dlaczego kompostowanie jest sztuką?

Ps. Dlaczego dżdżownice wychodzą na chodnik po deszczu? To nie jest do końca potwierdzone, ale prawdopodobnie się duszą w zbyt mokrej glebie. Może tym razem inaczej spojrzycie na nie i pomożecie im dożyć 8 lat w spokoju? 🙂

Interesujesz się ciekawostkami z życia zwierząt? Dołącz do grupy na Facebooku: Książki o zwierzętach, etyce i człowieczeństwie


Więcej ciekawostek znajdziecie tu: https://www.sas.upenn.edu/~rlenet/Earthworms.html

Written by

Agnieszka

271 Posts

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.
View all posts

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.