Our Location

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

5 artystek poruszających motywy zwierzęce w sztuce

Na studiach inspirowały mnie zawsze wielkie malarki, rysowniczki, ilustratorki. Jednym słowem kobiety aktywne w sztuce, do tego poruszające motyw zwierząt w sposób niebanalny.

Moje ulubione kobiety rysujące (poza Panią Krysią), część z nich jest już wiekowa, część to młode dziewczyny, które poznałam tak naprawdę przez Instagram. Nie będę rozpisywać się na temat ich życia, pokaże tylko parę prac, polecam jednak zapoznać się z historią każdej z nich, bo za każdym dziełem zawsze kryje się jakaś personalna historia.

Kiki Smith

Nie mogłabym zacząć tej historii od kogoś innego niż Kiki. Ta artystka poruszyła mnie swoją sztuką już 5 lat temu, moja praca licencjacka była analizą jej dzieł sztuki, bo Kiki to nie tylko grafiki, ale przede wszystkim rzeźba. Jej świat ludzi i zwierząt przenika się wzajemnie. Czasem jest drastyczny, czasem delikatny jak jej kreska. Świat Kiki Smith to świat baśni, magii i prymitywnego człowieczeństwa.

 

Yuko Shimizu

To zupełnie inny charakter, inny kraj oraz technika. Yuko posługuje się tuszem i pędzlem, następnie koloruje swoje prace w Photoshopie. Jej doskonała technika, to przykład cierpliwości i sztuki detalu. Yuko w swoich pracach porusza bardzo różne tematy, zwierzęta w jej ilustracjach są egzotyczne i energiczne, pulsują z kartki, opowiadając niesamowite historie. Każda praca jest wyjątkowa i doskonała bez dwóch zdań.

Lauren Marx

To totalnie internetowe odkrycie. Od pierwszego zdjęcia jej prac zakochałam się w każdej następnej pracy. Jej rysunki to niesamowity detal ukazujący rozkład ciała i życie zarazem. Jej zwierzęta obrastają w kwiaty, ich kości są nowym światem. To dziwne połączenie śmierci i życia fascynująco nawiązuje do świata baśni. Przepiękne kolory, przepiękne historie, do dziś widzę wielu naśladowców jej niezwykłego warsztatu. Jednak tego nie da się podrobić, ich unikalność czuć z daleka.

Emilia Dziubak

Emilię odkryłam na serwisie Behance. Jej kolorowa ilustracja niedźwiedzia od razu mnie uderzyła, ciepłem. Emilia tworzy ilustracje do książek dla dzieci między innymi do Proszę mnie przytulić napisanej przez Przemka Wechterowicza i wydanej przez Ezop w 2013 roku.

Dokonując selekcji, nie brałam pod uwagę sposobu życia tych kobiet, czy nawyków żywieniowych jedynie formę i temat. Mam nadzieję, że udało mi się wprowadzić odrobinę świata baśni i magii do waszego życia poprzez twórczość tych wspaniałych artystek.

 

Więcej prac znajdziecie w linkach poniżej:

Kiki Smith

Yuko Shimizu

Lauren Marx

Zoe Keller

Emilia Dziubak

Pani Krysia

Fot: Kelly Sikkema

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 277

2 komentarze

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.