Czy koronawirus może zmienić świat na lepszy?

Koronawirus ma swoje złe strony, na pewno wpłynie na nas jakoś, nie wiemy jeszcze jak? Oprócz zdrowia podupadać mogą relacje i związki.

Już sąsiedzi zmuszeni do siedzenia z dziećmi w domu, z powodu zamkniętych szkół są zmęczeni, ludzie zamknięci ze sobą w czasach kwarantanny często testują swój związek, nie ma za bardzo ucieczki, zastanawiam się, czy może to być jeden z powodów rozstań, gdzie tak naprawdę być powinien powodem zbliżeń.

Koronawirus wpływa także na środowisko, po wywróceniu wszystkiego do góry nogami, możemy zauważyć, że:

Znaczna poprawa jakości powietrza

Poprawia się jakość powietrza, naukowcy z NASA zauważyli spadek zanieczyszczenia powietrza w Chinach, na początku w pobliżu miejsca wybuchu epidemii , ale potem rozeszło się to na resztę kraju, czystsze powietrze mogło uratować życie „4 tysiącom dzieci poniżej piątego roku życia oraz 73 tysiącom osób w podeszłym wieku”. Analitycy zgłaszają dość śmiały pogląd, że niebezpieczny wirus uratował więcej ludzi niż wystąpiło z jego powodu zgonów.

Czy koronawirus może zmienić świat na lepszy?
Nasa

Podobny efekt zaobserwowano w północnych Włoszech, spadek emisji CO2 nastąpił o 5-10 procent. Kanały weneckie stały się prawie przezroczyste z powodu izolacji miasta, łodzie nie pływają, mieszkańcy są zdziwieni, że tak bardzo zmieniła się Wenecja, być może da im to do myślenia, po pandemii i zmienią nieco nastawienie do turystyki?

 

Podobają Ci się moje wpisy? Zostań moim patronem: https://patronite.pl/hodowlaslow

 

Możemy oczekiwać znacznego spadku emisji gazów cieplarnianych ze względu na spowolnienie działalności gospodarczych, zamknięcie szkół, sklepów i wielu fabryk.

Czy zmiany są tylko tymczasowe?

Niestety zmiany mogą być tymczasowe. Chiny właśnie wznawiają pracę w swoich fabrykach, to może nam przypominać sytuację z 2008-2009 roku, gdy po wielkim kryzysie finansowym, należało szybko powrócić na tor, co spowodowało w Chinach min powrót do paliw kopalnianych, odbudowująca się wtedy gospodarka zwiększyła zużycie energii aż o 5,4% w skali roku.

Nie zapominajmy tu o ogromnej produkcji środków medycznych min. maseczek ochronnych czy środków dezynfekujących, to na pewno wpłynie na większą ilość odpadów, już w samym Wuhan w szczycie zachorowań, zanotowano ich aż o 200 ton więcej

Z powodu wstrzymania transportu można zauważyć także, zmniejszone zapotrzebowanie na ropę naftową, jednak tu możemy mieć pewność, że jest to sytuacja tymczasowa.

Zużycie energii w domach

Ponieważ jednak coraz więcej osób decyduje się pozostać w domu, może wzrosnąć zapotrzebowanie na domową rozrywkę, co także zwiększy zużycie energii.

Czy koronawirus może zmienić świat na lepszy?


Niemiecki DE-CIX (Deutsche Commercial Internet Exchange, największy na świecie punkt wymiany ruchu internetowego) zgłosił rekordową ilość przekazywanych danych: jednego dnia transmitowano ponad 9,1 tera bita danych na sekundę.


I tak blogi, strony internetowe, które mają dużo odwiedzin, powodują także emisję CO2.
Jest to nie lada zadanie, by policzyć, jak to się dzieje, ale trzymając się 5 wytycznych jak:

Czy koronawirus może zmienić świat na lepszy?
  • Przesyłanie danych przez kable
  • Energochłonność danych internetowych
  • Źródło energii wykorzystywane przez centrum danych
  • Ruch na stronie
    Więcej znajdziesz tu: https://www.websitecarbon.com/

„Po załadowaniu strony internetowej zużywana energia jest w przybliżeniu proporcjonalna do ilości przesyłanych danych.”

Przedstawiciele DE-CIX dodają, że wzrost natężenia ruchu w sieci można wytłumaczyć zarówno większą ilością osób korzystających ze streamingów video, jak i wzrostem liczby wyszukiwania wiadomości o wirusie.

Podziękuj za kawę na mieście

Sieć kawiarni Starbucks zadecydowała, że nie będzie pozwalała na sprzedaż napojów do własnych kubków klientów, ale będzie sprzedawała kawę wyłącznie w kubkach jednorazowych, których nie poddaje się recyklingowi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa.

Kwestie klimatyczne na drugim planie

W związku z tym, że wirus skupia na sobie całą uwagę, kwestie klimatyczne, spadły z porządku dziennego. Debata na temat nowego prawa klimatycznego UE teraz się nie odbędzie, wszystko, aby zminimalizować narażanie ludzi. Greta Thunberg także namawia do strajkowania online, a nie w tłumach.

Branża futrzarska i mleczna w kryzysie

Na szczęście przełożona została giełda Kopenhagen Fur, może doszczętnie pogrzebać przemysł futrzarski w Polsce ( edit: planują bardzo mocno, by jednak się odbyła, choćby online: https://www.kopenhagenfur.com/en/news/2020/march/kopenhagen-fur-adapts-to-recommendations-from-the-danish-government/) i stanowczo wpłynąć na ten biznes na świecie.

Koronawirus ma także wpływ na ceny artykułów spożywczych, przemysł mleczny odnotowywał niewielki wzrost, jednak z początkiem rozszerzania się wirusa, ceny się zatrzymały, globalna produkcja mleka rośnie, ale zmniejszenie importu go do Chin spowodowało nadwyżki w krajach produkcji, co spowoduje ogromną presję na rynkach światowych.

Popyt może zmaleć nie ze względu na mniejsze zainteresowanie, ale ze względu na zaostrzone zasady transportu do innych krajów, to samo może dotyczyć branży mięsnej. Ponieważ wiele ich produkcji zależy od pracy ludzi w rzeźniach i transporcie, zagrożone z tego względu są także kontrole samego mięsa. Ceny świń i bydła mogą spadać, jeżeli takie firmy jak Tyson Foods, będą musiały zamknąć całą swoją produkcję.

Wesprzyj organizację NGO

Niestety pandemia odbije się także na organizacjach NGO, które funkcjonują z datków od darczyńców i benefitów, większość prac wolontariuszy z powodów choroby została wstrzymana, co za tym idzie, organizacje mocno mogą odczuć spadek środków finansowych na działania, dlatego ważne byśmy my dziś wspierali wszystkie organizacje, które zależą od środków darczyńców, szczególnie w czasach, gdy plotki o chorobach roznoszonych przez zwierzęta, mocno wpłynęły na ich los, co mieliśmy okazję oglądać w Chinach.

https://www.otwarteklatki.pl/przekaz-darowizne/

W tej chwili jest odrobinę dobrego w tym wszystkim, ale musimy się liczyć z tym, że jest to tymczasowe, po tej ciszy na pewno przyjdzie burza.

Rynki będą musiały narzucić tempo, by wrócić na tor, ale na dziś dzień, możemy chyba tylko obserwować to co dzieje się w Chinach no i jak wiadomo, Chiny w tej chwiali mają wpływ, na całą gospodarkę światową, chyba można tak powiedzieć.

Mam nadzieję, że pilnujecie siebie w domach, nie szalejecie po mieście i zachowujecie ostrożność oraz cierpliwość. Wiem, że ten wirus nas wszystkich wiele nauczy.

Jeżeli podobał Ci się ten post i podcast, daj mi znać lub udostępnij znajomym!

Wersja audio:

Zostańcie w domach, zachowajcie stoicki spokój, polecam.

zdjęcia: Photo by Thibault Penin, John Barkiplem on Unsplash

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.