Pierwszy wpis pod szyldem Całkiem Nudnego Życia, nie licząc wpisu opowiadającego o zmianach. Dziś będzie o najbardziej wkurzających owadach. O co im chodzi, dlaczego mają plan zniszczenia ludzkości oraz odpowiedzi na pytanie: Czy szerszenie śpią?
Kilka dni temu zapytałam na Instagramie o najbardziej wkurzające owady. Moim planem nie było podjudzenie ludzi do jeszcze większej nienawiści, wręcz przeciwnie. Moim celem jest zebranie tych owadów i pokazanie dobrych cech, albo choć odrobinę wytłumaczenie ich zachowania.
Szerszenie
– Wpisała Renata z Worka kości. Skupię się tu na Szerszeniach europejskich. Sama się ich bałam. Chyba trauma z dzieciństwa, gdy wołano strażaków do usuwania gniazd, przez co strach był jeszcze większy:)
U nas gniazdo było pod dachem stodoły. Jak w przypadku większości zwierząt na tej planecie, szerszeń utracił wiele naturalnych siedlisk i teraz uczy się żyć wśród ludzi. Myślę, że gdyby mogły, wolałyby jednak żyć z daleka od nas.
W Google oczywiście najwięcej zapytań jest o to, jak pozbyć się szerszeni, ale o dziwo też, czy szerszenie idą spać:)
Czy szerszenie mają jakąś rolę?
Ciężko określić, ponieważ żywiąc się np. muchówkami (podobno to 90% ich pożywienia), teoretycznie zjadają inne szkodniki. Jednak polują czasem także na pszczoły, nadgryzają dojrzałe owoce. Być może dlatego wielu ludzi uznaje je za szkodniki, oraz dlatego, że po prostu się ich boją.
Czy należy bać się szerszeni?
Jeżeli masz uczulenie na jad pszczół, to prawdopodobnie lepiej ich unikać. Jad szerszeni jest porównywalny z jadem os i pszczół, zawiera nieznacznie większą dawkę toksyn. Jeżeli nie masz uczulenia, to śmiertelną dawką mogłoby być ukąszenie kilkuset szerszeni.
Użądlenie szerszenia jest boleśniejsze od użądleń pszczół czy os z powodu większego i głębiej penetrującego żądła oraz około 5% zawartości acetylocholiny w jadzie, powodującej silne pieczenie rany
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szersze%C5%84_europejski
Moim zdaniem, o ile nie wchodzi im się w drogę, to da się razem żyć.
Zresztą, życie wielu z nich kończy się z nadejściem pierwszych mrozów (przeżywają zapłodnione samice).
Pamiętaj. Nie machaj rękami, nie drażnij owada, one żądlą zazwyczaj w momencie zagrożenia życia, lub gdy je przygnieciesz. Nie próbuj na własną rękę usunąć ich gniazda. W takim gnieździe może znajdować się od 400 do 700 owadów.
I na koniec. W niektórych krajach (Niemcy) szerszenie są pod ochroną. Wbrew pozorom ich obecność obok uli pszczół może być czasem pożyteczna, podobno polują na ćmę, która szkodzi pszczołom.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szerszenie są zadziwiająco spokojnymi zwierzętami, nawet bardziej nieśmiałymi niż pszczoły miodne, które wolą unikać konfliktów. Naukowo udowodniono, że użądlenia szerszeni nie są bardziej niebezpieczne niż pszczół i os. To ich znaczne rozmiary (królowa do 35 mm) i głośne odgłosy lotu wywołują niepotrzebny strach.
http://www.hornissenschutz.de/hornets.htm
Czy szerszenie śpią?
Biorąc pod uwagę, że są bardzo aktywne i potrafią pracować przez 22 godziny, to niewiele czasu zostaje na sen.
Jeżeli chodzi o ich przebudzenie po zimowym letargu, to samice zapłodnione poprzedniego roku budzą się wczesną wiosną. Zaczynają budować gniazdo i tu przed nią pozostaje wybór bezpiecznego miejsca. Jako że coraz mniej spróchniałych drzew spotykają na swojej drodze, wykorzystują coraz częściej obszary w sąsiedztwie ludzi.
Czasami zdarza się, nawet budowanie gniazda, w starej budce lęgowej ptaków, czy w ziemi. Typowe dla nich jest mieszkanie w lasach liściastych, szczególnie w dziuplach dębów, mało dostępne ze względu na działalność człowieka.
Rada na użądlenie: chłodzenie miejsca działa kojąco, podobnie jak w przypadku użądleń pszczół. W wyjątkowych przypadkach użądlenia szerszeni, podobnie jak użądlenia innych owadów, mogą wywołać reakcję alergiczną, wynikającą z nadaktywności układu odpornościowego. Reakcje te rozpoczynają się znacznym obrzękiem i zaczerwienieniem w miejscu użądlenia. W przypadku wystąpienia takiej reakcji należy udać się do lekarza, aby się zabezpieczyć.
Mam nadzieję, że teraz trochę inaczej spojrzysz na szerszenie, szczególnie że już wiesz, iż ich jad jest mniej szkodliwy, niż ten od pszczoły.
Jeżeli uważasz, że ten wpis komuś pomoże, albo po prostu jest przydatny, udostępnij go.
Postaw nam kawę
Jeżeli wolisz nas wesprzeć jednorazową kwotą albo od czasu do czasu doraźnie, to możesz wesprzeć nas przez przysłowiową kawę.
Link do kawy znajduje się tu: https://buycoffee.to/calkiemnudnezycie
Zostań z nami w kontakcie:
- Jeżeli masz jakieś pytania, propozycje na kolejne odcinki napisz do mnie: [email protected]
- Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać powiadomienia o nowych odcinkach i naszym wiejskim życiu
- Obserwuj nas na Instagram: https://www.instagram.com/calkiemnudnezycie/
Żródła:
- http://www.hornissenschutz.de/hornets.htm
- Szerszeń europejski: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szersze%C5%84_europejski
- Dzicy zapylacze https://dzicyzapylacze.pl/szerszen-europejski-vespa-crabro/
- Polska strona o osach: http://www.vespidarium.cba.pl/
- Zróżnicowanie własności toksycznych jadu wybranych żądłówek społecznych J. Nadolski
- Lasy Państwowe: https://lutowiska.krosno.lasy.gov.pl/de/widget/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/pszczoly-wracaja-do-lasu/maximized
- Jad szerszeni: http://www.vespidarium.cba.pl/jad.htm
- Photo by Michael Lefrancois on Unsplash
Oczywiście, jako hodowca zwierząt, mogę z radością odpowiedzieć na to pytanie! Otóż, szerszenie to fascynujące stworzenia, które pełnią ważną rolę w ekosystemie. Ale czy śpią? To pytanie może wydawać się nietypowe, ale warto się nad nim zastanowić.
Szerszenie są owadami, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, co oznacza, że rzadko kiedy widzimy je w bezruchu. Jednak podobnie jak wiele innych owadów, prawdopodobnie mają okresy spoczynku, które mogą przypominać nam sen. W trakcie tych okresów szerszenie mogą obniżać swoje aktywności, ale nadal pozostają gotowe do reakcji na potencjalne zagrożenia lub sygnały z otoczenia.
Ważne jest, aby podkreślić, że szerszenie odgrywają kluczową rolę w zachowaniu równowagi ekosystemów. Pomagają w kontrolowaniu populacji innych owadów, w tym szkodników, co ma pozytywny wpływ na rolnictwo i naszą codzienną egzystencję.
Hej Andrzej bardzo dziękuję Ci za komentarz. Możesz napisać coś więcej o ich kontrolowaniu populacji innych owadów? Pewnie tu jest wiele teorii, niektórzy bardzo się obawiają o pszczoły jeżeli chodzi o ataki szerszeni, choć one nie są chyba aż tak popularne?