Czy wielorazowy kubek do kawy jest na pewno lepszy?

W ostatnich latach świadomość na temat problemów związanych ze zużyciem plastiku mocno wzrosła, zaczęliśmy chodzić z własną torbą i wielorazowym kubkiem na miasto, niestety problem plastiku nie zniknął i szybko nie zniknie. Czy wielorazowy kubek do kawy napewno jest lepszy?

Dlaczego kubek wielorazowy nie koniecznie jest lepszy w użyciu? Chciałabym się skupić w tym tekście tylko na wielorazowych kubkach, nie podejmować tematu diety.

Czy kubek wielorazowy jest lepszy

Zużywamy 500 miliardów plastikowych kubków w ciągu roku. Jednorazowy kubek, to najszybszy i najprostszy sposób na serwowanie kawy na wynos, 16 miliardów jednorazowych kubków jest używanych na świecie do serwowania kawy, co się z nimi potem dzieje?

Błędne wyobrażenia na temat recyklingu

Większość kubków jednorazowaych (do kawy) produkowana jest z w dużej mierze z papieru, jednak aby były wodoodporne wyściela się je podczas produkcji plastikowym polietylenem. Niestety przez to tracimy możliwość łatwego recyklingu.

Oznacza to, że kubki nie mogą być poddawane recyklingowi w standardowych zakładach recyklingu, a zamiast tego przewozi się je do specjalnych zakładów-w Wielkiej Brytanii istnieją tylko trzy z nich. W rzeczywistości mniej niż 1 procent kubków do kawy podlega recyklingowi.

Dlaczego powinno nas to obchodzić?

Stopniowy rozkład tworzyw sztucznych na wysypiskach, powoduje powstawanie malutkich „mikroplastików”, które mogą być połykane przez zwierzęta, oraz substancji chemicznych, które są potencjalnie toksyczne dla różnych stworzeń, w tym dla nas.

Polecam wpis Juli Wizowskiej : 10 najczęstszych pytań o recykling

Z drugiej strony, wiele papierowych kubków, które wyrzucamy,są wykonane z pierwotnej masy papierowej. Oznacza to, że drzewa są ścinane właśnie po to, aby wyprodukować produkt, który będzie używany tylko przez czas potrzebny do wypicia latte. Trochę to smutne prawda?


Posłuchaj podcastu: Listen to „Czy jesteśmy Zero Waste?” on Spreaker.

Jeśli dodać do tego ślad węglowy produkcji i dystrybucji tych jednorazowych produktów, to oczywiste jest, że jednorazowe kubki do kawy w całości mają duży wpływ na środowisko naturalne, ale warto byłoby porównać produkcję wszystkich alternatyw.

Jakie mamy rozwiązania?

Aby zmniejszyć ilość wytwarzanych śmieci możemy:

  • Zachęcać sieci do korzystania z kubków wielorazowego użycia, na przykład oferując klientom 50% zniżki za przyjście z własnym kubkiem. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste ma już taką akcję
  • Budować świadomość na temat problemu, ale ważniejsze chyba jest branie odpowiedzialności firm produkujących kubki za ich wpływ na środowisko
  • Ubiegać się  o wsparcie rządu, by ułatwić politykę zarządzania śmieciami, nie nadającymi się do recyklingu i nie mam tu na myśli pomocy, która polega na sprzedawaniu śmieci do rozwijających się krajów
  • Picie kawy w domu, albo we własnym kubku na wynos

Na rynek wchodzi coraz więcej różnych „biodegradowalnych” kubków i pokrywek do kawy.

Jest to całkiem dobry krok, w kierunku gospodarki obiegowej przyszłości (gdzie materiały, które poddamy biodegradacji, przetworzymy na biologiczne składniki odżywcze), o ile nie mieszkasz na obszarze, który oferuje kompostowanie na skalę przemysłową, te przedmioty będą wysyłane na wysypiska, wyrzucane lub spalane w celu uzyskania energii.

Czy wielorazowe kubki naprawdę są lepsze?

Nieunikniona prawda jest taka, że ludzie w biegu po prostu zapominają o swoim kubku. Co więcej, kubek wielokrotnego użytku może potrzebować od 20 do 100 użyć, aby zrekompensować wyższą emisję gazów cieplarnianych w porównaniu z kubkiem jednorazowym, ze względu na większą ilość energii i materiału potrzebnego do wytworzenia trwałego produktu i gorącej wody potrzebnej do jego mycia.

Chciałabym się z tym nie zgadzać, ale nic w tym świecie nie jest tak do końca czarne czy białe. Kubki wielokrotnego użytku zyskały na popularności, niemniej jednak stanowią zazwyczaj mniej niż 5% sprzedaży. Więc na miejscu o ile nie masz swojego, możesz kupić kubek np za 60 zł, którego użyjesz raz, może dwa o ile nie jesteś kawoszem.

Przeczytaj także: Jak bardzo nie myślisz podczas kupowania kawy na wynos?

Kompostowalne kubki mogą być całkiem dobrym rozwiązaniem, szczególnie tam, gdzie mamy możliwość kompostowania, polecane są one przede wszystkim stołówkom i miejscom turystycznym. Doskonałym przykładem były igrzyska olimpijskie w Londynie w 2012 roku. 

Innym rozwiązaniem może być kubek z bioplastiku, nie znam dokładnie wszystkich badań, ale firma Corbion, która komercjalizuje bioplastik z wysokowydajnej żywicy, przeprowadziła testy, które potwierdzają, że spośród kubków z tworzyw PS, PLA, papier/PLA i porcelana, najmniej szkodliwe (w produkcji i dla planety) są produkty z PLA, czyli bioplastiku.  Więcej tu: Klik

Kubek z ananasa? Nie zawiera żadnego plastiku, a do jego stworzenia nie trzeba ścinać drzew, ponieważ wytwarzany jest z liści. Podobno ulega kompostowaniu szybciej, niż inne alternatywy. Więcej tu o nim w artykule: tu

Czy kubek wielorazowy jest lepszy
PHOTO COURTESY OF DCP

Który wielorazowy kubek wybrać?

Jak wiemy, recykling nie jest doskonały – zużywa dużo energii, generuje emisję gazów cieplarnianych poprzez transport kubków do odpowiedniego zakładu i może być nieefektywny z powodu zanieczyszczenia spowodowanego niewłaściwą utylizacją.

Po uwzględnieniu wszystkich kosztów środowiskowych ponoszonych w trakcie produkcji, użytkowania i utylizacji kubków do kawy, w niektórych obszarach lepszym rozwiązaniem może być przewiezienie zużytych kubków do lokalnego zakładu produkującego energię na odpady, niż transportowanie ich na duże odległości w celu recyklingu.

Obecnie trwają poszukiwania jeszcze bardziej zrównoważonego rozwiązania. Na przykład firma o nazwie Cupffee wprowadziła na rynek kubek do kawy wykonany z jadalnego ciastka waflowego.

Niektórzy zalecają nadal używanie (najlepiej własnych) porcelanowych filiżanek, jednak z tego, co wiem, to porcelana nie do końca podlega recyklingowi i trafia do śmieci mieszanych. Alernatywy pojawiają się każdego dnia.

Mój własny kubek też nie jest idealny

Ja wybrałam dwa rozwiązania dla siebie i nie dlatego, że dwóch potrzebowałam. Zdarza mi się sporo podróżować, idealnie do tego nadawał się dla mnie szklany keepCup, jednak w trakcie przeprowadzki zgubiłam jego super szczelną pokrywkę.

Czy kubek wielorazowy jest lepszy
https://www.coffeedesk.pl/product/6806/Keepcup-Brew-Cork-Turbine-227Ml

Drugim moim kubkiem, który dostałam w prezencie, jest HuskeeCup, zrobiony w 50% z łupinek kawy (i łączącego je eko polimeru), będących odpadem przy produkcji kawy, niestety nie wiem, jak wyglądał dokładnie ten proces, więc nie umiem ocenić jego wpływu na środowisko. Jest on wolny od BPA, a jego komponenty nie zawierają szkodliwych substancji. No i ma świetny design.

Czy kubek wielorazowy jest lepszy
https://www.facebook.com/HuskeeCup/

Niestety jego wadą jest to, że nie może on być recyklingowany w zwykłych procesach recyklingowych, ale marka Huskee sama zajęła się recyklingiem i stworzyli HuskeeSwap, czyli korzystanie zamienne z kubków w restauracji, więcej tu: klik

Ten sposób wymiany kubków w kafejkach staje się coraz bardziej popularny na zachodzie, tak właśnie producenci kubków tworzą zamknięte koło użytkowania.

Czy kubki do kawy, to rzeczywiście duży problem?

Warto jednak pamiętać, że kubki do kawy wciąż stanowią tylko maleńki skrawek odpadów opakowaniowych. Szacuje się, że opakowania stanowią mniej niż 5% całkowitego śladu węglowego latte wypitego w jednorazowym kubku (weźmy pod uwagę: olej używany do nawożenia plantacji, paliwo lotnicze używane do transportu ziaren kawy, energię używaną do podgrzewania kawy itd.).

Czas na poważne zmiany

Istnieje niebezpieczeństwo, że skupienie się na opakowaniach może odciągnąć uwagę od naprawdę dużych problemów związanych z samym procesem powstawania kawy czy plastikiem w oceanach. Z dobrych wiadomości jednak, jesteśmy w momencie, gdzie grupa osób może stworzyć mocną zmianę społeczną i zmienić świat.

Z nowego badania wynika, że gdy 25 procent osób w grupie przyjmuje nową normę społeczną, tworzy to punkt zwrotny, w którym cała grupa podąża za nią. Pokazuje to bezpośredni wpływ wielkości zaangażowanej mniejszości na jej zdolność do tworzenia zmian społecznych. Kiedy grupa mniejszościowa forsująca zmiany była poniżej 25% całej grupy, jej wysiłki nie powiodły się. Kiedy jednak zaangażowana mniejszość osiągnęła 25%, nastąpiła nagła zmiana w dynamice grupy i bardzo szybko większość populacji przyjęła nową normę.

Co oznacza, że trend na Zero Waste, Less Waste, może przyczynić się do zmian w społeczeństwie, do zmian środowiska o ile nie zapomnimy, gdzie leży główny problem (min przemysł rybny). 

Pamiętajmy, by skupić się na unikaniu tworzenia kolejnych odpadów, na rozważnym recyklingu, namawianiu polityków do zmiany prawa, wpływaniu na firmy, by brały odpowiedzialność za swoją produkcję, ale skupmy się też na sobie, co my możemy zrobić, by ten świat nie stał się wielkim wysypiskiem śmieci?

Wiem, że to bardzo ciężka, codzienna walka, ale jesteśmy grupą ludzi, która może rzeczywiście coś zmienić, więc róbmy to.

Plastik jest wspaniały, bo jest ogólnodostępny, poręczny i szybki w użyciu, jest wszędzie, znaleźliśmy nawet jakieś sposoby na jego upcykling i recyckling, ale w tym tempie, niestety toniemy w czymś, co jest szkodliwe dla zwierząt, ludzkich zwierząt i tej planety. Zmieńmy to.

Interesujesz się ciekawostkami z życia zwierząt? Dołącz do grupy na Facebooku: Książki o zwierzętach, etyce i człowieczeństwie


Ps. Nawet w trakcie pisania tego tekstu znalazłam wiele różnych informacji na temat  alternatyw dla plastiku, ale wiele też informacji na temat tego, jak zawodzi system zarządzania śmieciami, nie jestem jednak w stanie opisywać tych systemów w każdym kraju, sytuacja np. w Bangladeszu wygląda zupełnie inaczej.

Inna sprawa jest taka, że każdego dnia uczę się czegoś nowego, nie mam jednak czasu skupiać się na konkretnych procesach dlatego zachęcam do poszerzania wiedzy, jeżeli interesuje was temat. Problem recyklingu jest dużym problemem, który na pewno jeszcze wam opiszę

Polecam wam też najnowszy film Everyday Hero na temat alternatyw dla plastiku tu


Przydatne linki:

https://www.independent.co.uk/environment/disposable-coffee-cups-how-big-problem-environment-landfill-recycling-incinerate-export-rubbish-a8142381.html

Cytat: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180607141009.htm?mc_cid=0b0ab7be4a&mc_eid=11c98629cb

https://www.londonbiopackaging.com/2015/09/14/olympics/

https://paper.org.uk/CPI/Content/News/Press-Releases/2019/Design-for-the-Future-New-Guidelines-Support-Paper-based-Packaging.aspx?WebsiteKey=d1764547-0156-4a4b-8e1a-cb7b9a546c14

https://theconversation.com/why-your-reusable-coffee-cup-may-be-no-better-than-a-disposable-120949

https://www.corbion.com/about-corbion, https://www.slideshare.net/Atkinderek/innobioplast-2013-presentation-dwa-coffee-cup-development

Photo by Javier Molina,  Jasmin Sessler, Artem Labunsky on Unsplash 

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.