Czym jest Efektywny Altruizm?

Wiele osób chce czynić dobro i pomagać np. zwierzętom albo ludziom. Zapewne nie raz się zastanawiałeś/aś jak możesz pomóc jeszcze bardziej, komu przekazać darowiznę, aby została wykorzystana jak najlepiej? Albo gdzie pracować, aby zwiększyć swój wpływ na zmianę świata?

Czym jest Efektywny Altruizm?

W ruchu Efektywnego Altruizmu znajdziesz rozważania, i badania oparte na wysokiej jakości dowodach i ostrożnej argumentacji. Poszukiwanie odpowiedzi, jak czynić najwięcej dobra.

Efektywny Altruizm odpowiada na najważniejsze pytania:

  • Dlaczego – polega to na stworzeniu świata jak najlepszego, jak to możliwe, a nie lepszego niż ten, który zastaliśmy.
  • Jak – czyli pomaga znaleźć te działania, które przynoszą najwięcej dobrego. Polega na wykorzystaniu dobrych dowodów i dobrego rozumowania.
  • Co – wynika z dwóch powyższych idei. Obecnie skuteczni altruiści sądzą, że najważniejszymi sprawami, na których należy się skupić, są globalne ubóstwo, hodowla przemysłowa i długoterminowa przyszłość (Longtermism) życia na Ziemi.

Aby lepiej zrozumieć te pojęcia i co z nich wynika, polecam śledzenie forum Efektywnego Altruizmu tu: https://forum.effectivealtruism.org/ .

To forum właśnie jest miejscem dla społeczności, której zależy na najbardziej palących problemach świata, na znalezieniu ważnych odpowiedzi na trudne pytania.

O trudnych pytaniach możesz przeczytać we wcześniejszych moich wpisach:

A teraz „wyobraź sobie, że pewnego dnia widzisz płonący budynek z małym dzieckiem w środku. Wbiegasz w płomienie, podnosisz dziecko i niesiesz je w bezpieczne miejsce. Byłbyś/abyś bohaterem/ką. A teraz wyobraź sobie, że taka sytuacja zdarza się co dwa lata – w ciągu swojej kariery uratowałbyś/abyś dziesiątki istnień ludzkich.”

Wiem, ciężko to sobie wyobrazić, a jednak naszymi działaniami możemy ratować setki dzieci czy zwierząt o ile wiemy, gdzie najwięcej pomocy jest potrzebne i gdzie nasza darowizna będzie miała największy wpływ.

Przekazując 20 zł darowizny na moskitiery, jesteś w stanie uratować około 5 rodzin przed malarią. To samo 20 zł dużo mniej znaczy, jeżeli chciałabyś/byś przekazać je na schronisko dla psów w Polsce. (luźne porównanie)

Czym jest Efektywny Altruizm?
Photo by Egor Kamelev on Pexels.com

Zresztą więcej sensownych informacji znajdziesz poniżej. Ja jestem słaba w liczby i nie chce się pomylić, a przeliczniki nie są tak oczywiste, dlatego zostawiam to fachowcom.

Czym jest Efektywny Altruizm?
https://www.givewell.org/impact-estimates#Impact_metrics_for_GiveWells_top_charities

Spreadsheet z dokładnymi danymi znajdziesz tu:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1xkfSvvzxpvPPEx22_Ly7G-LhLS8uO3dlz81v2e9ies8/edit#gid=1291977631

Jeżeli wybierzesz odpowiednią sprawę, w której darowizna ma szeroki wpływ, jesteś w stanie zwiększyć swoją moc pomagania. Jeżeli wybierzesz słabą sprawę, twoje pieniądze nie zrobią większej różnicy.

Można też pomagać w inny sposób, czego przykładem jest grupa aktywistów z Otwartych Klatek pracująca na rzecz kurczaków broilerów. Możesz wybrać karierę zawodową, która przyczyni się do lepszego świata.

Ale jak wybrać właściwą sprawę?

Praca nad daną sprawą będzie miała prawdopodobnie duży wpływ w takim stopniu, w jakim ta sprawa jest:

  • Dużej skali (wpływa na wiele istnień ludzkich, w bardzo dużym stopniu)
  • Bardzo zaniedbana (niewiele innych osób pracuje nad rozwiązaniem tego problemu), oraz
  • Wysoce rozwiązywalna lub praktyczna (dodatkowe zasoby pozwolą w znacznym stopniu rozwiązać ten problem).

Nie musisz jednak samemu/ej doszukiwać się wysoce efektywnych organizacji, możesz skorzystać ze strony Give Well, na której znajdziesz najlepsze organizacje, skupiające się na ważnych teraz problemach.

Zawsze możesz też zajrzeć na stronę 80000 hours i zapoznać się z najbardziej pilnymi problemami świata: https://80000hours.org/problem-profiles/, w których możesz pomóc.

Wiem, wiem, większość tych organizacji jest poza naszym krajem, ale mam nadzieję, że wiesz dlaczego. Jeżeli chcesz wspierać kogoś lokalnie w Polsce, polecam Otwarte Klatki, jedną z najskuteczniejszych organizacji działających na rzecz zwierząt w Polsce i na świecie.

Więcej o Efektywnym Altruizmie usłyszysz w video od jednego ze współzałożycieli Williama MacAskilla.

Jeżeli chcesz poczytać po polsku ,na temat Efektywnego Altruizmu polecam: https://efektywnyaltruizm.org/

Jeżeli uważasz ten artykuł za wartościowy, udostępnij go znajomym, a ja zapraszam na kanał efektywnego altruizmu na moim serwerze Discord: https://discord.gg/Yf3MhwUG


Linki: https://www.effectivealtruism.org/articles/introduction-to-effective-altruism

https://efektywnyaltruizm.org/act

https://forum.effectivealtruism.org/posts/7hNr5WuYMJHTxqNun/what-is-effective-altruism

Photo by Daniele Franchi on Unsplash

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.