Dlaczego warto kochać dżdżownice?

Pamiętacie mój poprzedni wpis 10 interesujących faktów o dżdżownicach? Właśnie czytam kolejny artykuł o tych stworzeniach na portalu The Guardian i cieszy mnie fakt, że zaczynamy dostrzegać nie tylko pszczoły, jako ważne istoty wpływające na nasz system żywieniowy i środowisko.

W naszym domu dżdżownice po raz pierwszy pojawiły się w kompostowniku domowym, do tego momentu patrzyłam na nie tylko jak na dziwne żyjątka wychodzące na chodnik podczas deszczu, ale już w pierwszej ulotce na temat kompostowania znalazłam dziesiątki fascynujących informacji.

Dlaczego warto kochać dżdżownice?

W dzisiejszych czasach dżdżownice jednak nie mają się zbyt dobrze, według najnowszych badań 42% przebadanych przez rolników pól, wykazało poważne niedobory dżdżownic, na niektórych polach zupełnie ich brakowało. Szczególny brak dotyczy głęboko ryjących robaków, które pomagają gromadzić w glebie wodę deszczową.

Dlaczego dżdżownice są ważne?

Zobacz 20-dniowy proces rozkładu materii przez dżdżownice

Dlaczego przeciętny człowiek miałby się przejmować jakimś „robakiem” posiadającym tylko otwór gębowy i odbyt?  Cóż Karol Darwin nazwał je najważniejszymi zwierzętami w historii świata „pługami natury”.

Poniżej parę powodów, które może zmienią wasze postrzeganie:

  • Ich zniknięcie znacząco wpływa, na zmniejszenie się żyzności gleby
  • Mała żyzność gleby, wpływa na niższe uprawy i utratę węgla z gleby, co ma wpływ na nasilanie się zmian klimatycznych
  • Są naturalnymi spulchniaczami gleby, dzięki czemu woda i tlen może swobodnie przepływać przez glebę
  • Przetwarzają rozkładające się rośliny, uwalniając składniki odżywcze. 

Jednym słowem, bez dżdżownic nie będzie plonów, nie będzie jedzenia, dokładnie tak, jak bez pszczół!

Biohumus, czyli święty Grall ogrodnictwa

Każdy ogrodnik jest świadomy tego, jak wygląda gleba, bez dżdżownic, a każdy zaangażowany w kompostowanie zdaje sobie sprawę, jak wiele pracy wkładają w przetwarzanie materii dżdżownice.

Każdy też ceni magiczne właściwości biohumusu wytwarzanego przez dżdżownice (kupa z przetworzonej materii, wpływa na plonotwórcze właściwości gleby, m.in. na jej zwiększenie aktywności biologicznej oraz zdolność do samooczyszczania się od skażeń chemicznych. *)

Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć więcej, tu jest pdf do pobrania: Go wild for Worms

Tak więc, jeżeli następnym razem spotkacie biedną dżdżownicę, która leży na chodniku, to prawdopodobnie dlatego, że było mokro i woda zalała jej tunele i jedynym sposobem na przeżycie było, wydostanie się na okrutny zewnętrzny świat, możecie przełożyć ją w bezpieczne miejsce, a w swoich ogrodach traktujcie jak świętego Gralla, bo to one odwalają największą robotę, której nie widać gołym okiem, albo której nie do końca jesteśmy świadomi.


Tu jest strona The Earthworm Society of Britain, która na bieżąco prowadzi badania nad wieloma gatunkami dżdżownic: https://www.earthwormsoc.org.uk/earthworm-ecology

*Szczególne znaczenie ma w ogrodnictwie, gdyż łagodzi stresy przy przesadzaniu roślin, przeciwdziała szkodom powodowanym przez agrofagi oraz poprawia jakość plonów. – źródło wikipedia

Linki: https://www.theguardian.com/environment/shortcuts/2019/may/20/its-not-just-about-the-bees-earthworms-need-love-too?fbclid=IwAR1VcvjboBZfJjql4xhg2sIv-AQLEmfbbKrWzu4ParssxYL_WzLD_gdnuD0

https://www.theguardian.com/environment/2019/feb/26/specieswatch-farmers-britain-disappearing-earthworms

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.