Doing Good Better-książka, która zmienia myślenie?

Czy kupowanie lokalnych produktów jest godne uwagi? Co tak naprawdę z twoimi pieniędzmi robi organizacja, którą wspierasz? To i wiele innych ciekawych tematów, które na pewno zmienią twoje myślenie, znajdziesz w książce Doing good better. Effective Altruism and a radical new way to make a difference. Autorem jest jeden z młodych i ciekawych filozofów William MacAskill.

Dlaczego wybrałam tę książkę?

Prawie 4 lata temu zaczęłam zastanawiać się, jak czynić dobro lepiej? Gdzie moje wsparcie ma największą moc i czy rzucenie poprzedniej pracy miało sens (miało)?

Żałuję, że nikt nie pokazał mi wcześniej, że można zaplanować swoją karierę w sposób, który będzie miał wpływ na świat. Niewątpliwie jako 20-letnia dziewczyna nie myślałam do końca o tym, czy moje studia coś zmienią w świecie. Po prostu chciałam studiować na ASP.

Już wtedy roiło się w mojej głowie coś, co zmierzało w kierunku pomocy ludziom i działaniom aktywistycznym. Możesz moją historię przeczytać na forum Efektywnego Altruizmu tu:

How I went from working in the fashion industry to animal advocacy

Od kilku lat bacznie obserwuję ruch Efektywnego Altruizmu, w związku z tym nie sądziłam, iż przeczytam jeszcze coś interesującego z książki napisanej przez współzałożyciela Centre for Effective Altruism – Williama MacAskilla.

Słuchałam wielu jego przemówień. Sam Peter Singer poruszał temat czynienia większego dobra w wielu swoich wystąpieniach. Ja od jakiegoś czasu, jestem w miarę na bieżąco z tym tematem.

Zamówiłam tę książkę, przede wszystkim do mojej biblioteczki. W efekcie miło się rozczarowałam.

Jak ocenić efektywność organizacji?

Czy zastanawiałeś/aś się, co tak naprawdę dzieje się z pieniędzmi, które przesyłasz organizacjom charytatywnym? Czy wiesz, jaka kwota z tych pieniędzy jest przeznaczona, na kampanie, pensję pracowników i jak to wpływa na pomoc?

Wiem, na co pieniądze wydają Otwarte Klatki, ale idealnym przykładem jest też Against Malaria Foundation. Jej działania są transparentne, nie masz wątpliwości, co się udało dzięki Twojemu wsparciu osiągnąć.

W związku z tym tak ważne jest, kogo wspierasz finansowo. Jeżeli masz możliwość uratowania setki dzieci zamiast jednego, to dlaczego z tej okazji nie skorzystasz?

Autor dokładnie pokazuje wpływ naszych działań na zmiany zachodzące w świecie. Choć nie do końca rozumiem jego przelicznik Qaly [mfn]Rok życia skorygowany o jakość (QALY) jest miarą wartości wyników zdrowotnych. Ponieważ zdrowie jest funkcją długości i jakości życia, QALY został opracowany jako próba połączenia wartości tych atrybutów w jedną liczbę wskaźnikową.[/mfn] tylko i wyłącznie przez moje ograniczone rozumienie matematyki, wierzę, że jest to przemyślane i sprawdzone przez osoby analizujące dane.

Dlaczego kupowanie pomidorów lokalnie może mieć zły wpływ na klimat?

To kolejna historia, która w tej książce uświadomiła mi, że czasami proste i z pozoru dobre wybory takie nie są. Kupując pomidory w miejscu, gdzie nie ma słońca, płacisz, za prąd, który jest używany do oświetlenia upraw. Dodatkowo opłacasz wodę, a potem jeszcze transport. Czasami lepszym wyborem, może być kupienie pomidorów z Hiszpanii, gdzie kosztem jest głównie transport.

Bangladesz, fair trade, zmiany klimatu

Czy bojkot firm odzieżowych, szyjących ubrania w Bangladeszu ma sens?

Na ten temat pisałam już na blogu, zaraz po powrocie z fabryk w Bangladeszu. Ucieszyło mnie to, że William MacAskill poruszył tu wiele ważnych tematów. Nie wszystko jest oczywiste, moralność nie jest czarno biała, a świat nie zawsze zmieni się od razu.

Z opisu sweatshopów [mfn]miejsc o bardzo złych warunkach do pracy[/mfn]autor płynnie przechodzi do produktów fair trade i tu o dziwo, też doznałam szoku. Reasumując, autor zaskakuje wieloma badaniami.

Czy warto płacić opłatę pokrywającą koszty emisji CO2? Jakie są najskuteczniejsze sposoby redukcji CO2? Jakie organizacje warto wspierać w walce ze zmianami klimatycznymi? Z pewnością znajdziesz odpowiedź na te pytania w książce.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki wpływ na świat ma twoja praca, czy wybrać inną? To znajdziesz tu wiele porad dotyczących świadomej zmiany kariery. To jest coś, co w 2018 roku dotknęło mnie, po przeczytaniu kilku wpisów na 80,000 hours i przeprowadzeniu testu.

Doing Good Better-książka, która zmienia myślenie?
https://www.williammacaskill.com/press

Tu wspomnę, że William MacAskill to również współzałożyciel portalu 80,000 hours. To niesamowite ile ten człowiek zrobił dla świata w tak młodym wieku. Więcej o samym autorze przeczytasz tu: https://www.williammacaskill.com/

Autor w książce przywołuje też Oscara Schindlera, jako przykład osoby, która uratowała setki żydów podczas wojny.

Można by pomyśleć – pisze – że wojna to czas szczególnie niezwykły i że altruizm taki jak u Schindlera nie ma większego znaczenia dla naszego życia… to nieprawda

MacAskill uświadamia nam, że każdy z nas ma wpływ na świat. Każdy z nas może uratować setki osób od ubóstwa i śmierci. Wspierając najefektywniejsze organizacje, przyczyniamy się do efektywnego realizowania planu. Może być to za pomocą kupowania moskitier dla ludzi w Afryce, [mfn]Dlaczego malaria?
Malaria zabija co roku około 400 000 osób, a ponad 200 milionów choruje. Zanim udostępniono moskitiery, było to co najmniej trzy razy tyle.[/mfn] wspieranie programu odrobaczania dzieci,[mfn]Setki milionów ludzi na całym świecie są zarażone robakami pasożytniczymi. Ten program zapewnia dzieciom leki, które usuwają infekcje pasożytnicze i mogą prowadzić do dużego wzrostu zarobków w ciągu całego życia.[/mfn] czy wspieranie najuboższych rodzin przez program Give Directly

Czy warto przeczytać tę książkę?

Moim zdaniem, to jedna z lepszych książek non-fiction, którą warto przeczytać. Jeżeli interesujesz się zmianą klimatu, zmianą świata na lepsze, jesteś aktywistką/a to jest to książka dla Ciebie. Niewątpliwie doznasz olśnienia. No, chyba że jesteś już głęboko zakorzeniona/y w ruchu Efektywnego Altruizmu:)

Książkę możesz zamówić za darmo z tej strony: https://www.effectivealtruism.org/ lub z tej strony: https://80000hours.org/book-giveaway/

Jeżeli uważasz, że ten wpis komuś pomoże, albo po prostu jest przydatny, udostępnij go.


Postaw nam kawę

Jeżeli wolisz nas wesprzeć jednorazową kwotą, to możesz wesprzeć nas przez przysłowiową kawę.

Link do kawy znajduje się tuhttps://buycoffee.to/calkiemnudnezycie

Zostań z nami w kontakcie:

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.