Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości

Mają mózg w swoich ramionach, posiadają 3 serca i niebieską krew, mowa oczywiście o ośmiornicach, te istoty są nadzwyczaj rozwinięte. Dlaczego podczas ewolucji powstał tak niesamowity mózg, a zabrakło już materiału na dłuższe życie tych istot?

O tym wszystkim przeczytacie w książce Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości, no może jednak nie o wszystkim. Nadal pozostały nierozwikłane tajemnice.

Pewnego dnia zobaczyłam sen ośmiornicy, w internecie oczywiście, przejęło mnie to tak, bardzo, postanowiłam zgłębić wiedzę na temat tych najdziwniejszych istot, nie mogłam uwierzyć w to, że ośmiornica podczas snu, odczuwa coś, co powoduje tyle emocji, że zmienia swój kamuflaż jak szalona.

inne umysły

Zanim jednak trafiłam na ten film, dowiedziałam się, że już właściwie istnieją hodowle przemysłowe ośmiornic w sztucznych zbiornikach, planowany jest ich rozwój na wielką skalę, co jest nie totalnie złym pomysłem, bo nie radzimy sobie z hodowlą przemysłową na lądzie, a chcemy otwierać kolejną w oceanach, nie mogłam uwierzyć, że człowiek będzie krzywdził te piękne istoty, tym bardziej że tak mało jeszcze na ich temat wiemy.

Ośmiornica jest przede wszystkim organizmem z rozległym układem nerwowym i złożonym, czynnym ciałem. Ma bogate zdolności zmysłowe i niesamowite możliwości behawioralne. Jeśli istnieje jakiś rodzaj subiektywnego doświadczenia, który przyporządkowany jest czującej i działającej istocie żywej – ośmiornica ma go mnóstwo. – Peter Godfrey-Smith. Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości.

O czym jest książka?

Autor zabiera nas w podróż, w głąb oceanu, już na początku zachwycił mnie sposób opisywania spotkań z ośmiornicami, w międzyczasie czytałam także książkę o krukach, którą odłożyłam, bo brakowało jej właśnie tego czegoś

Co prawda obaj autorzy totalnie zafascynowani są opisywanymi zwierzętami, ale jeden z nich w badaniach posuwa się zbyt daleko, wykradając jaja kruków, zaciskając im druciki na szyi, by badać ich codzienny pokarm i to mnie odrzuciło, u Petera obserwujemy bezstresowe obcowanie ze zwierzętami na dnie oceanu, bez nachalnego kontaktu, bez naruszania przestrzeni i wyrządzania krzywdy, w dodatku jest filozofem, co bardzo mocno wpływa na jakość książki przez często poruszany team świadomości.

Noszenie kokosowych domków pokazuje dobitnie to, co uważam za wyróżniającą cechę inteligencji ośmiornic oraz podkreśla sposób, w jaki stały się mądre. Ich bystrość polega na tym, że są ciekawskie, łatwo się dostosowują, uwielbiają przygody i są oportunistami. Jeśli przyjmiemy taki pogląd, łatwiej będzie zrozumieć moją perspektywę na miejsce ośmiornic między innymi zwierzętami i w historii życia”.- Peter Godfrey-Smith. ”Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości.

Kibicowałam każdemu spotkaniu autora z głowonogami, z zapartym tchem czytałam, jak jedno ze zwierząt złapało go za rękę i pociągnęło 10 metrów za sobą, prawdopodobnie by spróbować zjeść, choć nie wiemy tego dokładnie. Ośmiornice, są bardzo ciekawskie, badają nowe obiekty swoimi mackami, o ich zdolnościach możecie przeczytać tu

Interesujesz się ciekawostkami z życia zwierząt? Dołącz do grupy na Facebooku: Książki o zwierzętach, etyce i człowieczeństwie

Dla kogo jest ta książka? W sumie dla każdego, kogo interesują zwierzęta, warto zagłębić się w tę lekturę, by poznać trochę inny świat, a przede wszystkim być częścią tych wszystkich przygód.

Jesteśmy widzami na wielkiej sali dna oceanu

Nie ma tu  momentów dłużenia się, znudzenia, autor nie opisuje każdej sekundy spędzonej na dnie, nie podaje zbyt szczegółowo, co się wydarzyło danego dnia, a jednocześnie w piękny sposób, stwarza nas świadkami (widzami) tych chwil spędzonych z głowonogami.

Szybko przeczytałam tę książkę, choć wiem, że momenty filozoficzne mogą niektórych znudzić, no i trzeba chyba rzeczywiście być ciekawym tych istot. Moim ulubionym rozdziałem był ten dotyczący subiektywnego doświadczenia i sposobów odczuwania przez głowonogi.

Ja natomiast widzę świadomość jako jedną (ale nie jedyną) z form subiektywnego doświadczenia. Przykładem, który uzasadni to rozróżnienie, jest ból: zastanawiam się, czy kałamarnice czują ból (albo homary, albo pszczoły). To pytanie rozumiem tak: czy odczuwają one w jakikolwiek sposób uszkodzenie ciała? Czy czują się przez to źle?- Peter Godfrey-Smith. ”Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości.

Kim jest autor?

Peter Godfrey – Smith jest profesorem historii i filozofii nauki na uniwersytecie w Sydney, a także pisarzem, polecam jego konto na intagramie, a także bloga, gdzie opisuje min sytuację pożarów w Australii, całą książkę się zastanawiałam czy to wszystko, co tam się dzieje, ma wpływ na Octopolis, krainę ośmiornic u wybrzeży Australii.

Ciekawostki z życia ośmiornic

Znajdziecie tu nie tylko ciekawe zachowania głowonogów na dnie oceanu, ale także te wszystkie opisy ucieczek z laboratoriów, chlapania wodą, odkręcania słoików, czy tworzenia domków z łupin kokosa, z tej jednej książki dowiesz się podstawowych informacji na temat ośmiornic, ale także zgłębisz te fascynujące umysły z bliska, serdecznie polecam.

„Pod koniec tej południowej zimy w życiu mątw nagle pojawił się rozkład. Widziałem, jak postępuje z tygodnia na tydzień, czasem z dnia na dzień, jeśli mogłem śledzić konkretnego osobnika. Zaczęły się samorzutnie rozpadać. Niektórym odpadały ramiona i kawałki ciała. Zaczęły tracić swą magiczną skórę. Z początku myślałem, że wyświetlały białe plamy jako część pokazu, ale dokładniejsze przyjrzenie się wykazało, że zewnętrzna warstwa skóry – żywy ekran wideo – odpadała, odsłaniając gładkie białe mięso. Ich oczy zaszły mgłą – Peter Godfrey-Smith. Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości.

inne umysłyKsiążkę możecie kupić tu :https://www.ccpress.pl/produkt/Inne_umysly._Osmiornice_i_prapoczatki_swiadomosci_480

Zdjęcie cover: https://www.ccpress.pl/produkt/Inne_umysly._Osmiornice_i_prapoczatki_swiadomosci_480

Photo by Will Turner on Unsplash / Photo by Masaaki Komori on Unsplash

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.