Jak praktykować etyczne postawy?

Jeżeli zastanawia Cię, ile godzin w życiu pracuje człowiek, a także, co przekonało mnie do rzucenia korporacji? Ten wpis jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego także o tym, czy powinniśmy zgadzać się na nieetyczne zachowania dziennikarzy? Promować etykę w social mediach, dbać o etyczność w miejscu pracy?

Już na wstępnie myślę, że powinniśmy szerzyć etyczne postawy poprzez stawanie się osobami prestiżowymi, może nawet cnotliwymi. Mówiąc o osobie prestiżowej, nie mam na myśli celebryty, czy osoby, którą się szanuje, bo wypracowała sobie to, zastraszając innych. Mam tu na myśli osobę, której zachowania są dobre, etyczne, która kultywuje wartości, które inni ludzie pragną kopiować i praktykować.

Osobę charyzmatyczną, inspirującą do dobrych działań. Moim zdaniem taką osobą jest Peter Singer, który swoją filozofię przekuwa także w inspirowanie ludzi, do pomagania zwierzętom i najbardziej potrzebującym.

Jak praktykować etyczne postawy?
https://petersinger.info/photos

Polecam rozdział z książki The Secret of Our Success: How Culture Is Driving Human Evolution, Domesticating Our Species, and Making Us Smarter o osobach prestiżowych, mnie mocno zainspirował.

Earning to Give, czyli jak wybrać dobrą pracę, aby pomagać innym

Okej zacznijmy od pytania, czy wiesz, ile godzin mniej więcej człowiek przepracowuje w swoim życiu? 80000 godzin, taka jest odpowiedź, wydaje się to ogromną liczbą, ale zestawiając ją z najbardziej palącymi problemami ówczesnego świata jak:

  • Globalne ubóstwo
  • Globalne bezpieczeństwo zdrowotne
  • Hodowla przemysłowa
  • Zmiany klimatyczne
  • Brak zasad dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji
  • Globalne zagrożenia katastroficzne, które mogą zagrażać ludzkości*

Czas 80000 godzin nie wydaje się już wystarczającym na rozwiązanie choć jednego z powyższych problemów, dlatego tak ważne jest pytanie, jak chcesz Ty spędzić te 80 tyś godzin?

Jeżeli chcesz pomagać skutecznie i wiesz, ile masz dokładnie na to czasu, to czy nie powinno Cię zainteresować jak najlepiej rozplanować ten czas?

Polecam świetny film ukazujący, jak podejść do najważniejszych problemów światowych.

Mnie właśnie to przekonało do rzucenia korporacji. Zastanowiłam się, czy tak chcę wykorzystać mój czas, ale poczekaj jeszcze z decyzją, opowiem Ci coś podążaniu za swoimi pasjami.

Pasja zawiodła nas tu

Być może pamiętasz hasło JUST DO IT, znanej marki sportowej? Znasz wiele motywujących cytatów o tym, że wystarczy uwierzyć w siebie i po prostu robić swoje?

Jak praktykować etyczne postawy?

Nie ma nic w tym złego, o ile myślisz o sobie i chcesz zmienić swoje życie. Jednak jeżeli tymi decyzjami, możesz wpłynąć na życie innych i zmieniać ich świat to powinno tu pojawić się pytanie, czy na pewno to, co robię, ma sens i będzie miało odpowiednie przełożenie? Czy mam badania, dane, które pomogą mi najefektywniej realizować moje pasje?

Moją pasją jest pomaganie zwierzętom od dawna, jednak już mogę przyznać, że nie wiedziałam nic o tym, jak pomagać w momencie rzucania korporacji. Choć w tym momencie był to najlepszy moment mojego życia, nie zastanowiłam się, czy najlepszy, jeżeli chodzi o ratowanie świata.

Pewnie się dziwisz, że trochę tak w wchodzę z butami na twój dywan i chcę rozliczać Twoje pasje ale pozwól, że podam Ci przykład.

Jak filantropia poniosła porażkę?

Kiedyś pewna osoba z pasją zadecydowała o zbudowaniu pomp wodnych w Afryce w ramach swojej pracy. Tak zwane Playpump, które miały dostarczyć okolicznym mieszkańcom stałe źródło wody w hektolitrach. Wiele osób zainwestowało ogromne pieniądze w ten pomysł, a media dudniły o tym na całym świecie. Projekt ten po 7 latach okazał się być katastrofą i objęty został śledztwem dlaczego?


Ponieważ ktoś nie zapytał okolicznych mieszkańców, czego potrzebują, ktoś zaprojektował pompę, która działa tylko jak dzieci lub dorośli obracają wielkie koło.

Po przeliczeniu czasu, jaki musiałyby spędzić dzieci na tej karuzeli, okazało się, że nadal nie dostarczy się mieszkańcom odpowiedniej ilości wody.

Ponadto wiele zabaw skończyło się poważnymi kontuzjami, a w krótkim czasie pompy przestały być używane. Ilość włożonej pracy nie była adekwatna do rezultatu. Dlatego tu, każdy z nas powinien się zastanowić, czy to, co chce robić dla tego świata, jest poparte wiedzą, danymi, a nie tylko naszą pasją?

Rzucenie korporacji nie zawsze jest najlepszym wyborem

Porzucenie korporacji było czymś dobrym dla mnie, ale nie wiem, czy nie pomogłabym lepiej, przekazując sporą część dochodu organizacji NGO, w której pracuję.

Wykonuję swoją pracę najlepiej, jak potrafię, nie mam jednak wiedzy, czy ktoś mógłby zająć to miejsce i robić to lepiej niż ja, albo gorzej.

Dlatego jeżeli jesteś już szczęściarzem, szczęściarą, która może pracować w najbardziej efektywnych organizacjach na tym świecie, a moja jest jedną z nich, to wykonuj swoją pracę, najlepiej jak potrafisz.

Podsumowanie tej części jest takie, możesz zostać lekarzem i ratować setki dzieci w Afryce pracując na miejscu. Albo zostać maklerem, maklerką na giełdzie, dobrze zarabiać i wspierać dużymi darowiznami organizacje, które skutecznie tym samym dzieciom w Afryce pomagają.

Jest spora szansa, że w ten sposób Twoja pomoc jest 10 razy większa niż tego lekarza. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, podsyłam link na blogu do tekstu, Komu warto pomagać?

Jak już pewnie dało się zauważyć, czynienie dobra na świecie jest ekstremalnie ciężką decyzją, o ile chce się robić je skutecznie.

Etyka w miejscu pracy

Na pewno możesz dbać już o same zasady będąc w pracy, myślę, że wiele do zrobienia jest jeszcze w wielkich korporacjach, gdzie często łamie się prawa człowieka, nadużywa statusu i szantażuje ludzi informacją, że jak się nie podoba, to można zmienić pracę i wiesz co? Jeżeli ktoś Ci tak mówi to ją zmień.

Do tego ważna jest odpowiedzialność, za zużywane materiały i źródła energii, można o tym zapomnieć. W wirze codziennej pracy jeden z przykładów opisuję tu: kubek do kawy To w kwestii odpowiedzialności ekologicznej, ale to od ciebie zależy jaką kulturę w pracy będziesz promować, czy będziesz tolerować mobbing, przyglądać się krzywdzeniu innych. Pamiętaj etyka, to min dbanie i pomaganie, tym którzy sami są mniej odważni, nie mają możliwości, czy choćby podstawowych praw.

Etyka powinna nam towarzyszyć każdego dnia, w pracy, w polityce, medycynie, czy w dziennikarstwie.

Czy dziennikarze są jeszcze etyczni?

Jakiś czas temu w Gazecie Wyborczej i w Wysokich Obcasach pojawiły się dwa artykuły. Dieta i nauka: bezmięsna moda może okazać się szkodliwa i Pewne jest jedno – polskie mięso. Najlepsze w kuchniach świata.

Jak praktykować etyczne postawy?

Nie będę wchodziła w szczegóły, ale takie treści ogólnie powinny być oznaczone jako sponsorowane, a nie jako treści osadzone np. w dziale opinie, bo po pierwsze oba teksty podważają fakty o cierpieniu zwierząt w hodowli przemysłowej, to w dodatku przedstawiają nieprawdziwe informacje na temat diety roślinnej.

Na tyle, że dziś każdy odrobinę wyedukowany człowiek, zauważy te nieprawidłowości, ale autorka kontynuuje wywiad i neguje fakty, a odpowiada jej profesorka z SGGW, które to podpisało współpracę z największą firmą mięsną w Polsce.

Abstrahując jednak od tego, co kto tam mówi, czy to nie jest rolą dziennikarza, aby przekazywać fakty i walczyć o lepszy świat? Czy dziennikarze już zapomnieli, czym jest etyka dziennikarska, a redaktorzy mają gdzieś swój zawód i publikują treści w zależności od cennika?

Do tej pory myślałam, że trzeba uważać na niektóre blogi, które podają niesprawdzone i niepoparte faktami informacje, ale nie spodziewałam się tego po jednej z największych gazet w Polsce.


Czym jest etyka dziennikarska?

Pozwolę sobie przypomnieć, czym jest etyka dziennikarska, może komuś to otworzy na nowo oczy, stałe zasady często się zapomina i warto je powtarzać
Czym jest etyka dziennikarska?

Zawiera się w niej ogół norm i zasad określający zachowania i działania uważane za właściwe w pracy dziennikarza. Jej podstawowe założenia to: dążenie do prawdy, bezstronność i uczciwość, szacunek dla prywatności innych; niezależność od grup interesów, poszanowanie prawa oraz respektowanie dobrych obyczajów- Wikipedia

Uczciwość, bezstronność, niezależność od grup interesów. Powtórzmy to sobie.

Ja rozumiem, że czasy są ciężkie i ludzie chcą zarobić na treściach sponsorowanych, sama takie oferty dostaję, ale żadna z nich nie jest dopasowana do mojej etyki. I do kodeksu, który mogłabym przypisać swojemu blogowi, warto też wspomnieć o Karcie Etycznej, tworzonej przez stowarzyszenia dziennikarskie.

To tu znajdziecie 7 zasad:

  • prawdy
  • obiektywizmu
  • oddzielania informacji od komentarza
  • uczciwości
  • szacunku i tolerancji
  • pierwszeństwa dobra odbiorcy
  • wolności i odpowiedzialności

Te zasady mogłyby zostać przypisane także do świata social mediów, ale nie są.

Etyka w Social Mediach

I tak dochodzimy do social mediów, które zdecydowanie zmieniły i nadal zmieniają świat. Dlatego moim zdaniem, tak bardzo odpowiedzialną rolę mamy, publikując w nich treści. Choćby dlatego, że na początku 2020 roku około 4,5 miliarda ludzi korzystało z internetu, a liczba użytkowników mediów społecznościowych przekroczyła 3,8 miliarda.

Jak praktykować etyczne postawy?

To są ogromne liczby osób, do których docierają treści min przez nas przekazywane, dlatego niezmiernie ważne jest choćby poddanie ich refleksji etycznej. Wiem, że niektóre agencje PR ustanawiają własne kodeksy i super, bo moim zdaniem powinny też podlegać ciągłej edycji, choćby ze względu na zmianę otaczającego nas świata, jak w przypadku Covid 19.

Nie chcę za długo wchodzić w temat etyki social mediów, podrzucam wam tekst, do poczytania. Etyczne aspekty mediów społecznościowych oraz ich wpływ na zachowanie i sposób myślenia na początku XXI w

Etyczna działalność aktywistów w mediach

Jest wiele przykładów szkodzenia sprawie, poprzez publiczne dyskusje na kanałach social mediów. Hodowcy i aktywiści przerzucają się argumentami i brudami znalezionymi w internetach. Moim zdaniem pragmatyczny aktywizm, to ten oparty na kodeksie zasad, które jak w przypadku dziennikarstwa są dla dobra odbiorcy, tak w przypadku aktywizmu prozwierzęcego są dla dobra zwierząt.

Wiele działań wegan utrudniło tak naprawdę zmianę świata na lepszy, przykład Impossible Burger, o którym pisałam tu. Aktywiści często namawiając do bojkotu, atakując agresywnie w mediach, tak naprawdę hamują postęp w sprawie.

Jak widać, etyka towarzyszy nam każdego dnia, w każdym działaniu i to od na zależy, jak będziemy praktykować etyczne postawy i inspirować innych. To od nas tak bardzo zależy, czy pomoc, którą niesiemy, jest najlepsza.

Wiem, że na początku trudno z tym wszystkim się pogodzić, ale świat na nas nie czeka, a ludzie i zwierzęta cierpią każdego dnia. Dziś Ty musisz zdecydować, jak najszybciej i najlepiej im pomóc.

Jeżeli podoba Ci się ten wpis, udostępnij go znajomym, a jeżeli chcesz razem ze mną tworzyć świat lepszy dla zwierząt i promować etyczne postawy. Dołącz do grona patronów Całkiem Nudnego Życia


*https://80000hours.org/problem-profiles/global-catastrophic-biological-risks/

Photo by Nathan Dumlao on Unsplash Photo by Brett Jordan on Unsplash

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.