Które działania aktywistyczne mogą być najbardziej skuteczne?

Działania aktywistyczne nie zawsze są skuteczne. Ważne, aby co jakiś czas je ewaluować i szukać jak najlepszych rozwiązań.

Właśnie pojawił się ciekawy raport z badań przeprowadzonych przez Faunalytics. Zaciekawił mnie ze względu na to, że w Polsce działa wiele organizacji, ale mam wrażenie, że nie każda skupia się na poprawianiu efektywności swoich działań i być może nawet nie sprawdza raportów w tej kwestii.

Postanowiłam Ci przekazać najważniejsze rezultaty tych badań.

W tekście znajdziesz:

  • Jaki wpływ na dietę mają posty na social mediach
  • Jaki wpływ na podpisywanie petycji mają gatunki zwierząt
  • Jaki wpływ na działania zmianę zachowań mają protesty
  • Jakie są rekomendacje działań aktywistycznych na przyszłość

Z doświadczenia wolontaryjnego wiem, że istnieje wiele rodzajów działań aktywistycznych, znajdziesz tu min:

  • rozmowy z ludźmi na ulicy przy okazji happeningów, czy streetworku
  • rozdawanie ulotek
  • edukacja np. szkolna
  • protesty i demonstracje
  • posty na social media dotyczące cierpienia zwierząt
  • dokumenty ukazujące prawdę zza ścian hodowli przemysłowej
  • roślinne wyzwania

I o ile na temat postów z cierpiącymi zwierzętami, badania można znaleźć właśnie na Faunalytics, o tyle nie wiadomo zbyt wiele o wszystkich formach aktywizmu, jak wpływają na mięsożerców, jak wpływają na tych, co ograniczają mięso i roślinożerców. W tej kwestii przeprowadzono ostatnio dwa badania.

Podłoże badań

  1. Pierwsze badanie retrospektywne prowadzone było w ciągu 5 lat. Dotyczyło doświadczeń ludzi z różnymi formami rzecznictwa i mierzono ich wpływ na obecne zachowania badanych. Na podstawie tego badania nie można jednak zakładać, że działania na rzecz zwierząt spowodowały te konkretne zachowania i postawy, aby to sprawdzić (co ma największy wpływ) zapytano ich także bezpośrednio, czy któreś doświadczenia z tymi działaniami na rzecz zwierząt zmieniło któreś z ich zachowań.
  2. Drugie badanie miało charakter eksperymentu, co pozwala nam lepiej określić kierunek przyczynowo-skutkowy (tzn. czy działania na rzecz zwierząt spowodowały zmiany w zachowaniu i postawach, czy też osoby o prozwierzęcych zachowaniach i postawach poszukiwały działań na rzecz zwierząt). Tutaj badano wpływ wielu rodzajów rzecznictwa na rzecz zwierząt na bezpośrednie zachowania i postawy ludzi wobec zwierząt hodowlanych.

Przykład:

We wszystkich rodzajach rzecznictwa uczestnicy, którzy doświadczyli rzecznictwa na rzecz zwierząt, wykazywali więcej pozytywnych zachowań związanych z ochroną zwierząt niż uczestnicy, którzy nie doświadczyli rzecznictwa na rzecz zwierząt (ps <,05), jak pokazano na poniższym wykresie.

działania aktywistyczne
https://faunalytics.org/relative-effectiveness/#  Animal Protection Behaviors

Ostatecznym celem tego projektu było oszacowanie skuteczności każdego rodzaju rzecznictwa w perspektywie krótko- i długoterminowej.

Rezultaty przeprowadzonych badań

  1. Wiadomości, artykuły, posty na social mediach
    Zmniejszyły spożycie produktów odzwierzęcych u osób, które identyfikują się z grupą unikającą mięsa, ale nie u osób w pełni jedzących mięso (wszystkożerców). Te formy propagowania praw zwierząt nie miały wpływu na dietę osób spożywających mięso.
  2. Protesty wpływały niepokojąco zarówno na mięsożerców jak i osoby unikające go. Ani zakłócające, ani niezakłócające protesty nie miały wpływu na ogólne poparcie osób jedzących mięso dla dobrostanu zwierząt hodowlanych, ani na chęć podpisania petycji w tej sprawie. Protesty nie miały również wpływu na sposób odżywiania się osób unikających mięsa ani na ogólne poparcie dla dobrostanu zwierząt hodowlanych.
  3. To, czy ktoś jest mięsożercą, czy unikającym mięsa, ma również wpływ na jego reakcję na działania rzecznicze. Zgodnie z oczekiwaniami, osoby jedzące mięso częściej niż osoby unikające mięsa odczuwały złość w odpowiedzi na działania na rzecz zwierząt, postrzegały je jako bardziej protekcjonalne i wprowadzające w błąd, a także mniej jasne, angażujące i pouczające.
  4. Informacje edukacyjne na temat oznaczeń dotyczących dobrostanu zwierząt nie zmieniły intencji ludzi do zakupu produktów zwierzęcych z oznaczeniem lub bez niego.
  5. Na poparcie dla podpisania petycji w sprawie dobrostanu zwierząt miał wpływ gatunek, którego dotyczyła. Uczestnicy byli mniej skłonni podpisać petycję popierającą poprawę dobrostanu ryb w porównaniu z petycją dotyczącą zwierząt hodowlanych w ogóle
  6. 41% osób, które doświadczyły działań na rzecz zwierząt, stwierdziło, że wpłynęły one na zmniejszenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, przy czym odsetek ten wahał się od 24% w przypadku poparcia celebrytów do 72% w przypadku przeczytania książki o cierpieniu zwierząt. Odsetki te są jednak prawdopodobnie znacznie zawyżone, ponieważ uczestnicy musieli pamiętać swoje doświadczenia związane z orędownictwem, aby móc podać ich efekty.
  7. Różne metody rzecznictwa na rzecz zwierząt były podobnie skuteczne w różnych grupach rasowych i etnicznych, ale pewne podstawowe różnice wskazują na potrzebę ich głębszego zrozumienia.

Co z tym wszystkim zrobić, czyli rekomendacje

Badacze zalecają ostrożność w stosunku do kilku rodzajów rzecznictwa, które zostały przebadane w minimalnym stopniu, ale istniejące dowody są negatywne (patrz Tabela 7).

działania aktywistyczne
tabela nr 7 https://faunalytics.org/relative-effectiveness/
  1. Wyniki tego projektu przemawiają przede wszystkim za stosowaniem dwóch form rzecznictwa: postów w mediach społecznościowych i artykułów informacyjnych. Posty w mediach społecznościowych i artykuły informacyjne skutecznie zmniejszały spożycie produktów zwierzęcych u osób unikających mięsa i nie miały szkodliwego wpływu na osoby jedzące mięso.
  2. Zaleca się także formy rzecznictwa na rzecz zwierząt, które w badaniu 1 zostały opisane przez uczestników jako zmieniające zachowanie i które zostały poparte dowodami przyczynowymi w innych eksperymentach: edukację w klasie

Resztę zaleceń znajdziesz w tabeli powyżej, a także w źródłowym tekście dotyczącym badań. Polecam cały tekst dla wytrwałych, bo może on pomóc lepiej zrozumieć przedstawione rekomendacje. Ja w sumie się zdziwiłam, co do wniosków, że edukacja ma znaczenie w klasie. Około 60% z badanych stwierdziło, że obecność na takich zajęciach wpłynęła na ich spożycie mięsa. Ciekawe prawda?

Jeżeli uważasz ten wpis za ciekawy, podziel się nim ze znajomymi. Daj też znać, co na Ciebie najbardziej wpłynęło w drodze do redukcji czy przejścia na dietę roślinną?

Ps. Te badania głównie opisują, jak rzecznictwo wpływa na zachowania badanych, typu dieta itp. Jednak jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat skutecznego aktywizmu, zajrzyj tu

Przeczytaj także


Źródło: https://faunalytics.org/relative-effectiveness/#

Fot: Otwarte Klatki

Autorka oryginalnego tekstu: Author: Andrea Polanco

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.