Moment zwrotny Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat?

Sięgając po książkę Melindy Gates Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat, nie miałam pojęcia czego oczekiwać, nie czytałam recenzji ani nawet opisu, zaintrygował mnie tytuł, nastawiłam się w sumie na historię Melindy i to jak kształtowało się jej życie jako kobiety sukcesu, a tu taki prztyczek.

O czym jest Moment zwrotny?

Co prawda znajdziemy tam odrobinę historii Melindy, ale przede wszystkim znajdziemy historie kobiet, które każdego dnia zmagają się z niesamowitymi przeciwnościami losu, biedą, upokorzeniem, brakiem podstawowych praw a mimo wszystko starają się coś zmienić, działać.

Już w pierwszym rozdziale uroniłam łzę, raczej nie płaczę na książkach, ale temat dotyczy kobiet w Afryce, a to bardzo bliski mi temat (od dziecka śledziłam historię nierówności społecznych a Afryce) jak sama Melinda pisze, kobiety, które spotkała na swojej drodze, zmieniły jej świat, na tyle, że dokonał się moment zwrotny w jej życiu.

Dlatego właśnie napisałam tę książkę: by podzielić się historiami ludzi, którzy nadali mojemu życiu cel i natchnęli mnie do energicznego działania. Chcę, byśmy wszyscy zobaczyli, jak możemy pomagać sobie nawzajem i doprowadzać swoje życie do rozkwitu”. – Melinda Gates. ”Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat.

Muszę przyznać, że zanim przeczytałam tę książkę, obejrzałam dokument o Bilu Gates na Netflixie i w sumie byłam zaskoczona jego filantropią, na jaką skalę działa oraz jak ciekawe ma pomysły, właściwie to mnie zachwycił, ale Melinda zawsze była gdzieś obok i chociaż razem prowadzą Fundację Gates’ów to z książki dokładnie się dowiecie, jaka rola była w tym Melindy i czym musiała się mierzyć, przy tak popularnym i odważnym medialnie Bilu.

Jak katoliczka może promować antykoncepcję?

W sumie to te historie dają do myślenia, przypominają, że każda z nas boryka się z podobnymi problemami, jak trema, czy brak pewności siebie, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Każda z nas ma jakieś problemy w związku, wynikające z niedomówień i o tym Melinda też wspomina.

Jednak było coś, co mnie urzekło najbardziej, uwaga spoiler. Melinda jako praktykująca od dziecka katoliczka postanowiła pomagać kobietom w Afryce kontrolować poczęcia ich dzieci, wymagało to od niej naprawdę wielkiej siły, by nie tyle przeciwstawić się utrwalonym przez religię tezom, ile poukładania sobie tego w głowie oraz głowach osób, które mogłyby pomóc.

Owszem, istnieje nauczanie Kościoła przeciwne używaniu środków antykoncepcyjnych, ale istnieje też inne, które nakazuje miłować bliźniego. Gdy kobieta pragnąca szczęścia swoich dzieci prosi mnie o środki antykoncepcyjne, a jej prośba stawia w sprzeczności dwie nauki Kościoła, sumienie każe mi spełnić jej pragnienie – Melinda Gates. – Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat.

Każdy, kto przeczyta historię tych kobiet,  zrozumie, dlaczego prezerwatywy nie zdają egzaminu, a tabletki antykoncepcyjne ratują nie tylko życie przyszłych, nienarodzonych dzieci, ale także całych rodzin. Te same tabletki, tak łatwo dostępne dla wielu kobiet w Europie wpływają na dalszy rozwój kobiet, na wielkość plonów i podstawowe ogarnięcie życia, ale nie będę Ci streszczała, tego, co najciekawsze.

Przypominam sobie, jak wyjeżdżając z pewnego miasteczka, zobaczyliśmy matkę, która niosła jedno dziecko na brzuchu, drugie na plecach, a na głowie wiązkę chrustu. Najwyraźniej przeszła już długą drogę i to na bosaka, podczas gdy tamtejsi mężczyźni chodzili w klapkach, palili papierosy i nie nosili ani dzieci, ani chrustu na głowach. Potem widzieliśmy kolejne kobiety niosące ciężkie ładunki, a ja chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o ich życiu.” – Melinda Gates. Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat.

Kobiety najczęściej pracują na dwa etaty

Trzecią niesamowitą historią moim zdaniem było zauważenie problemu kobiet pracujących w domu, wykonujących te wszystkie czynności, które według wielu mężczyzn uważane są za ich najważniejszy obowiązek, jak pranie, gotowanie, sprzątanie, zajmowanie się dziećmi. To tak naprawdę jest drugi etat, za który nikt kobietom nie płaci, a potem idą na kolejne 8 czy 12 godzin do pracy, w której jakimś cudem nadal mają siłę dobrze pracować.

Moment zwrotny jest pełen pięknych i smutnych historii, otwiera oczy na świat, pokazuje, jak małym kosztem my możemy pomagać, ale także motywuje, opisując siłę i determinację kobiet, uważam, że ta książka jest typowo kobiecą książką, ale chciałabym, aby wielu mężczyzn też ją przeczytało i spojrzało na życie kobiet z trochę innej perspektywy.

Filantropi pracują razem

Ostatnim i dodatkowym dla mnie atutem była znajomość Melindy z Hansem Roslingiem, autorem książki Factfulness, którą tu opisywałam: Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy?

Bardzo mi się podoba, że tak wielkie umysły współpracują i rozkminiają jak najefektywniej pomóc w potrzebie, bo pomagać jest łatwo, ale warto sprawdzić jak pomagać, by pomóc jak największej liczbie potrzebujących.

Na koniec, polecam tę książkę, jeżeli już czytaliście dajcie znać w komentarzach czy wam się podobała, a jeżeli szukasz innych inspiracji odwiedź moją grupę na Facebooku: Książki o zwierzętach, etyce i człowieczeństwie


Moment zwrotny

Książkę możecie kupić tu: https://sklep.zysk.com.pl/moment-zwrotny-jak-kobiety-rosna-w-sile-i-zmieniaja-swiat.html

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.