Naturalne dekoracje, czyli jak przystroić dom w wersji Zero Waste?

Październik to taki czas, gdy w naszych domach pojawiają się dynie, kasztany i inne naturalne ozdoby. Chciałam wam pokazać jak można przystroić mieszkanie bez kupowania zbędnych produktów.

Dynia

Zbędna nie jest, bo wiadomo, że zaraz powstanie z niej przepyszny placek, lub rozgrzewająca zupa. W międzyczasie, jest pięknym elementem ozdobnym mieszkania, powiedziałabym, że frajdą dla dzieci, ale znam wielu dorosłych rzeźbiących w dyniach z okazji Halloween i nie tylko. Jej przepiękne kolory i kształty doskonale ozdabiają mieszkania i ogrody.

Jemioła.

Zazwyczaj zbieramy zieloną, świeżą. My z Panią Krysią znalazłyśmy pewnego dnia, idealną, zdrewniałą. Wyglądającą trochę jak z domu Adams Family, jednak nadal piękną. W naszym domu wisi na ścianie, cały rok.

wystrój wnętrz

Wszystko z morza.

Mamy to szczęście, że mieszkamy nad morzem, a ja podczas spaceru wtapiam wzrok w ziemię zamiast w krajobraz, bo zawsze szukam. Patyki, bursztyny, wyjątkowe kamienie, typowe kamienie (te są najlepsze), muszelki (tych mamy najmniej), plastik (to wyrzucamy do śmieci). Zawsze z takiego spaceru przynoszę jakieś naturalne ozdoby, zbieram je do słoiczka, czasami do drewnianej misy. Każdy z nich to wspomnienie danej chwili. Z patyków można zrobić super instalacje. Pinterest jest pełen takich pomysłów.

Jarzębina.

Piękna pod względem kolorów i kształtów. Ciepła. Można ją upleść w wianek lub po prostu położyć na stole, tak jak zrobiła to Pani Krysia.

JESIEŃ zero waste

Kasztany, orzechy, żołędzie.

Nie mogę przejść obok nich obojętnie, zawsze chowam do kieszeni. Mają piękny kolor i kształty. Ja lubię je po prostu mieć w swoim domu, na biurku, na szafce, w kieszeni. Przypominają mi o pięknej jesieni, mimo iż na razie leje deszcz i jest podle. Kasztan zawsze przypomina mi słońce, złote liście. Można je ułożyć w misie lub w słoiku, można wszystko. Jedynym ograniczeniem jest nasza głowa. Lekcje robienia naszyjników z jarzębiny i kasztanów wydawały się kiedyś błahe, ale zabawne.

Dziś moja ulubiona Vivienne Westwood nosi kasztanowe korale na szyi. Czyż to nie cudowne? Ikona mody i punk rocka. Aktywistka!

Jak widzisz jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Możesz w łatwy i prosty sposób zmienić wystrój swojego mieszkania, nie wydając pieniędzy i jednocześnie nie produkując zbędnych śmieci. W naszym domu znajdziecie stare drewniane narty oraz ławę z lat 70. Stare fotele z czasu PRL-u (Pani Krysia wymieniła tapicerkę) oraz stary turecki dywan. Stary korzeń drzewa i nigdy nie otworzony kokos. 27 glinianych doniczek, które nie były już komuś potrzebne. Wiele z tych rzeczy ma wartość nie tylko sentymentalną, ale i historyczną. Wiele z nich dostało drugą szansę na życie, a nasz dom posiada duszę i jest jak to koleżanka Kasia mówi jest Cozy (ciepły, wygodny). I to się liczy dla nas najbardziej.

To tylko część naturalnych pomysłów, ciekawa jestem czym Wy przystroicie swoje mieszkania?

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.