hodowla słów
Nie zabijaj ptaków zimą.

Nie zabijaj ptaków zimą

Dość często spotykam ludzi nad wodą z siatami pełnymi chleba. Czy oni nie wiedzą, że to szkodzi ptakom, czy robią to celowo?

Może wynika to z braku wiedzy, dlatego postanowiłam parę tych tajemnych instrukcji przekazać. W dobie internetu, niektórzy nadal nie radzą sobie z prostymi zagadnieniami.

Co jest złego w karmieniu ptaków chlebem?
W czasie trawienia chleb wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy, prowadząc do biegunek czy kwaśnicy żołądka. Ponadto chleb zawiera sól, która może prowadzić nawet do śmierci. Czym zatem karmić?

Łabędzie i kaczki:
Naturalnym pożywieniem tych ptaków są rośliny wodne, małże, ślimaki, dlatego najlepiej karmić je gotowanymi warzywami, bez soli, delikatnie pokrojonymi. Oprócz tego ich dietę można wzbogacić o ziarna kukurydzy, marchewkę i ziarna zbóż.

Warto wiedzieć, że ptaki wodne powinny być dokarmiane tylko w czasie silnych mrozów, kiedy zamarza większość zbiorników wodnych.- Lasy Państwowe, Paulina Partyka- Drzazga.

Ważne, by sypać ptakom taką ilość, jaką są w stanie zjeść danego dnia. W przeciwnym razie pokarm spleśnieje, zamarznie i prawdopodobnie zaszkodzi.

Gołębie:
Gruba kasza, pszenica, biały ryż, ziarna kukurydzy, płatki zbożowe, gotowane ziemniaki, ryż, warzywa i obierki. Oczywiście wszystko niesolone.

Podobają Ci się moje wpisy? Zostań moim patronem: https://patronite.pl/hodowlaslow

Sikorki
Wszelkiego rodzaju mieszanki tłuszczowo- nasienne. Jeżeli ktoś wykorzystuje tłuszcz zwierzęcy, (ja nie) to należy pamiętać, że nie może być solony. Sikorki najbardziej jednak gustują w nasionach takich jak słonecznik (niełuskany), ziarna konopi, maku, rzodkwi i dyni oleistej.

Wskazane jest dodawanie do mieszanek nasion prosa zwyczajnego i siemienia lnianego, które mają właściwości ułatwiające przyswajanie ciężkostrawnych tłuszczów. Na pewno w “świątecznym” menu nie może zabraknąć pokruszonych orzechów włoskich czy laskowych. Jacek Tyblewski Małopolskie towarzystwo ornitologiczne.

Uwaga: jeżeli zaczynasz karmić ptaki zimą, musisz kontynuować to każdego dnia. Są historię gdy sikorki zużywają całą swoją energię na dotarcie do znajomego jej karmnika, a gdy zastają go pusty, umierają.

Karmienie ptaków, to bardzo odpowiedzialna sprawa.

Czego nie wolno dawać ptakom?

Spleśniałego chleba, namoczonego chleba (może zamarzać), pęczniejących w przewodzie pokarmowym kasz.

Więcej o dokarmianiu tu:

Pamiętajcie jednak o najważniejszym. Ptaki zazwyczaj potrafią zadbać o siebie same, nie potrzebują naszego dokarmiania. To je tylko rozleniwia i powoduje, że uzależniają się od ludzi. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca z pokarmem.

Kolejna sprawa jest taka, że dokarmianie to co innego niż karmienie. Młode ptaki wielu gatunków żywią się zupełnie czym innym niż dorosłe.

Interesujesz się ciekawostkami z życia zwierząt? Dołącz do grupy na Facebooku: Książki o zwierzętach, etyce i człowieczeństwie

O tym, co zrobić, gdy znajdziesz rannego, samotnego ptaka dowiesz się więcej od Owcy tu.

O ptakach polskich, tu.

Written by

Agnieszka

279 Posts

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.
View all posts