Jak zostać weganinem, weganką?

Jak zostać weganinem, weganką?

Jak zostać weganinem, weganką? Wydawać mogłoby się, że to pytanie jest retoryczne, niemniej jednak doświadczyłam ostatnio tylu przedziwnych historii, że postanowiłam o tym coś napisać.

Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, to dlaczego chcesz podjąć takie wyzwanie?

Czy to jest Twoja nowa dieta, o której piszą, że pomaga schudnąć, czy może chwilowa moda? Musisz zrobić to świadomie i dobrze. Nie ukrywam, że najlepszym sposobem jest robienie tego stopniowo i bez stresu.

Zanim zaczęłam moje świadome wybory, jadłam tylko dwa typy mięsa, potem jadłam tylko ryby (jak każdy prawie, a to wcale nie jest zdrowe), a potem został mi tylko ser. Wiecie ilu ludzi płacze za serem? Ilu ludzi mówi, że nie da rady żyć bez jogurtu naturalnego albo mleka?

Byłam uzależniona od spływającego sera z zapiekanki, sera na ziemniakach, sera na pizzy i w każdej innej postaci. Wystarczył mi jeden film i jedna książka, by o tym wszystkim szybko zapomnieć. Co więcej, mój żołądek powiedział NIE. Od tamtej pory czuję się najlepiej w moim życiu.

Jak zostać weganinem, weganką?

Jeżeli podejmiesz temat weganizmu ze względu na modę, to prawdopodobnie nie będzie Ci się podobało. Będziesz tęsknić do potraw pseudo dobrych, ale pamiętaj ten smak to tylko przyprawy. Wszystko można dziś upodobnić do wszystkiego, dlaczego zatem nie wybrać zdrowszej i bardziej etycznej opcji? I nie przejmuj się historiami, że soja jest Gmo, że warzywa są pryskane, usłyszysz je zawsze.

Zwierzę to nie maszyna ani przedmiot

Jeżeli jednak los zwierząt nie jest Ci obojętny, Twoja głowa nie jest w stanie znieść więcej okrucieństwa, rozumiesz, że zwierzę to oddychający, odczuwająca istota, jesteś na najlepszej drodze, jaka może być. Wybrałeś, wybrałaś taką drogę, ale Twoja partnerka, partner, kochanka, siostra, czy babcia tego nie rozumie, a Ty nie wiesz jak się w tym wszystkim odnaleźć? Jak im to powiedzieć, by nie pomyśleli, że coś z Tobą nie tak?

  • Po pierwsze, prawdopodobnie zawsze ktoś coś takiego Ci powie. Zazwyczaj dlatego, że nie rozumie na czym polega weganizm, no i większość z nas została wychowana na tradycyjnej diecie mięsnej
  • Po drugie, Twój wybór, Twoja dieta, Twoje Ciało, nie poddawaj się, edukuj innych i siebie. Ludzka zawiść i niechęć do nowych rzeczy jest bardzo popularna. Jeżeli nie potrafią sobie czegoś ułożyć w swojej głowie, to najczęściej z tego szydzą, krytykują.
  • Po trzecie, nie jesteś sam/sama. Około 12 milionów Kanadyjczyków nie je mięsa (traktują weganizm jak religię i nikt nie ma prawa nikogo obrażać, ze względu na wyznawaną ideologię), w USA 16 milionów obywateli to weganie, co 10 Szwed zrezygnował z mięsa.Wiem doskonale jak ciężko samemu się do tego zebrać bez wsparcia rodziny, czy znajomych. Dasz radę, bo już wiesz, co jest dobre, a co złe.

Jak zostać weganinem, weganką?

Samokształcenie. Jak zostać weganinem, weganką?

Na sam koniec błagam, poczytaj trochę. Weganizm to nie jest makaron z sosem pomidorowym, kanapka z hummusem, czy ryż z warzywami. Weganizm to przede wszystkim zbilansowana dieta, bogata w przeróżne składniki, oprócz B12 i D3. Tę witaminę należy suplementować na serio. Jej braki występują także u osób mięsożernych, dlatego warto co jakiś czas zrobić sobie badania. Ubytek tej witaminy daje ostro w kość.

Jak zostać weganinem, weganką?
Weganizm to przede wszystkim styl życia, którego częścią jest dieta wegańska, co za tym idzie dobro zwierząt (przede wszystkim), Twój wpływ na środowisko, Twój ślad ekologiczny.

Jak zostać weganinem, weganką?
I na koniec, przygotuj się mocno na krytykę. Z każdej strony, nawet wegan. Bo nawet oni dokopią Ci, że za mało wegańsko żyjesz, za bardzo wegańsko, albo co zrobisz, jak połkniesz muchę i czy zabijesz komara. Takie teksty są nagminne od wszystkich. Czym karmisz kota, czym karmisz psa, jak uzupełniasz białko?

Tak to wygląda z czarnej strony, jeżeli miałabym podać plusy to oprócz oczywistych korzyści dla planety, ludzi i zwierząt, odczuwam spokój ducha, że robię tyle, ile mogę, że nikt przeze mnie nie cierpi. Staram się to ulepszać cały czas (patrz Zero Waste Lifestyle) i opowiadać o tym innym, między innymi na tym blogu. To naprawdę nic strasznego, straszne jest zapchanie się czyimiś zwłokami z uśmiechem na twarzy, twierdząc, że tak wygląda świat.

A jeżeli chcesz pomóc zwierzętom, jednak za bardzo lubisz mięso, to postaraj się jeden dzień w tygodniu jeść roślinnie, albo ograniczyć ilość spożywanego mięsa, ewentualnie zrezygnować z jednego rodzaju, największy wpływ będzie miała rezygnacja z kur i ryb, pisałam o tym tu: https://calkiemnudnezycie.pl/nowy-sposob-myslenia-zmienia-los-zwierzat/


Pod spodem parę miejsc na start:

Podejmij wyzwanie Vegan Challenge

Nasza Biblia, czyli  obśliń się zanim zjesz.

Najlepsze kotlety i słodycze czyli Eryk

Polecam także dwie ważne książki, jak zawsze: Jeść przyzwoicie oraz Farmagedon.

Written by

Agnieszka

279 Posts

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.
View all posts