Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy?

Czy książka Factfulness jest moją książką roku 2019? Dlaczego sięgnęłam po książkę pełną badań, które wywróciły po raz kolejny moje myślenie do góry nogami?

Przed Tobą „Factfulness, Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” książka, która  zrewolucjonizowała myślenie Billa Gatesa,  polecana przez samego  Baracka Obamę.

Dlaczego zainteresowało mnie Factfulness

Żyję w świecie badań oraz setek informacji na temat kolejnych katastrof tego świata, smutnych historii wykorzystywania zwierząt, w pewnym momencie może się odechcieć, żyć, znajomi polecali mi Factfulness i pierwszy raz zaryzykowałam coś z polecenia, było warto.

Najbardziej martwią próby nakłonienia ludzi do działania przez ukucie pojęcia „klimatyczni uchodźcy”. Moim zdaniem, związek pomiędzy zmianami klimatycznymi a migracją jest bardzo słaby. Idea klimatycznych uchodźców jest w głównej mierze świadomym wyolbrzymianiem problemu, mającym na celu skierowanie lęku wobec uchodźców na zmiany klimatyczne, a tym samym zdobycie większego poparcia opinii publicznej dla zmniejszenia emisji CO2. -Hans Rosling

Dzięki tej książce lekko odetchnęłam, w sumie uświadomiłam sobie dość proste rzeczy, jak to, że w gruncie to jest nam lepiej, pomimo iż jest tak bardzo źle, ale jako człowiek na 4 poziomie dochodowym, zrozumiałam że coś jest nie tak.

Sprawdź inne książki, które czytam: https://calkiemnudnezycie.pl/category/co-czytam/

Nie miałam się nigdy za osobę uprzywilejowaną w tym świecie, a jednak czytanie tej książki dało mi do myślenia, postanowiłam wspierać ludzi z poziomu 1, bo moje parę groszy może całkiem mocno zmienić czyjeś życie z poziomu najniższego.

O czym to jest?

W skrócie najbardziej banalnym, o tym, że świat jest lepszy, niż nam się wydaje. Autor, dobry przyjaciel Billa Gatesa Hans Rosling, wraz z rodziną opisuje badania na temat różnych faktów i mitów, z książki dowiesz się min, jak żyje się ludziom na poziomie 1, 2, 3 i 4. Doskonale zobrazuje Ci poziom ubóstwa, przedstawiając środki higieny na każdym z tych poziomów, czy dostęp do wody, ale nie tylko.

Posłanie dziewcząt do szkoły okazało się jednym z najlepszych pomysłów na świecie. Gdy kobiety są wykształcone, w społeczeństwie dzieją się wspaniałe rzeczy. Dochodzi do zróżnicowania siły roboczej, podejmowane są trafniejsze decyzje i rozwiązywanych jest więcej problemów – Hans Rosling

Rosling często wraca do przeszłości, przypominając nam, że w rzeczywistości żyjemy w lepszym świecie, nasze dzieci nie umierają już z powodu rozwolnienia, choć w krajach rozwijających się nadal jest to problem, o czym też możesz przeczytać w tej książce.

Co jest szokujące?

Fakt, że autor obnaża wielu naukowców i wykształconych ludzi, zadając im najprostsze pytania, na które udzielają złych odpowiedzi, jest to o tyle ważny, że często od decyzji tych ludzi zależy życie innego człowieka.

„ Gdy zadaliśmy pytania dotyczące światowych propocji, ludzie konsekwentnie twierdzili, iż jedynie u 20% populacji podstawowe potrzeby są zaspokajane. Prawidłowa odpowiedź w większości przypadków to 80% lub nawet 90%. Użycie liczb, które wydają się ogromne, w połączeniu z obrazami cierpiących osób nieustannie prezentowanymi przez organizacje charytatywne i media, zniekształca wizję rzeczywistości w oczach ludzi. ”

Kim jest autor?

Hans Rosling studiował statystykę i medycynę na uniwersytecie w Uppsali oraz zdrowie publiczne w St. John’s Medical College w Bangalore w Indiach. Przez wiele lat pełnił funkcję lekarza okręgowego w Mozambiku, gdzie odkrył ognisko nieznanej choroby porażeniowej, nazwanej później konzo. W swoich badaniach skupiał się nad zależnościami pomiędzy zdrowiem, rozwojem ekonomicznym, rolnictwem i ubóstwem.

Wraz ze współautorami Olą Roslingiem (syn) oraz synową Anną Rosling Rönnlund założyli fundację Gapminder walczącą jak sami mówią z „katastrofalną w skutkach ignorancją za pomocą faktów dotyczących świata, które wszyscy będą w stanie zrozumieć”

Dla kogo jest ta książka?

Jak się okazało nie dla Pani Krysi, chciałam jej dać coś w prezencie, by nie patrzyła z takim przerażeniem na świat, ale ilość badań i uświadomienie wielu problemów dotknęło ją jeszcze bardziej.

Hans twierdzi, że te instynkty utrudniają spojrzenie na wydarzenia z perspektywy czasu. Wyobraźmy sobie relację o katastrofie naturalnej – powiedzmy, tornadzie, które zabija 10 osób w małym mieście. Jeśli spojrzysz tylko na nagłówki, zobaczysz to wydarzenie jako nieznośną tragedię (którą jest). Ale jeśli umieścisz to w kontekście historii, będziesz również wiedział, że dzisiejsze tornada są o wiele mniej śmiertelne niż kiedyś, dzięki zaawansowanym systemom ostrzegawczym. Nie jest to pocieszające dla bliskich tych, którzy zginęli, ale ma to ogromne znaczenie dla wszystkich, którzy przeżyli tornado. – Bill Gates

Myślę, że warto jednak przeczytać książkę do końca, by nie dawać się zmanipulować wszechobecnym katastroficznym wiadomościom. Wiemy, że jest źle, teraz musimy podjąć jakieś działania, a Hans Rosling bardzo dobrze opisywał wiele kryzysowych sytuacji, w których pierwszym co można zrobić, to wziąć głęboki oddech i mocno się zastanowić, jak dalej działać, bez szalonych i na szybko wymyślonych pomysłów, które w skutkach mogą być dużo gorsze.

Na koniec posłużę się cytatem widniejącym na okładce:

„Jedna z najważniejszych książek, jaką przeczytałem. To niezbędny przewodnik podpowiadający, jak myśleć w rzeczowy sposób o świecie” – Bill Gates

Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy?

Ja skromna Rahela, zwana Agnieszką, też wam polecam tę książkę, nie stać mnie co prawda na 5000 egzemplarzy, by rozdać je za darmo, jak zrobił to Bill, ale możecie udostępnić ten post, by jak najwięcej ludzi się dowiedziało o tej pozycji i zaraziło kolejnych, może dzięki temu zrodzą się nowe moce aktywistyczne, a może choć jedna osoba więcej postanowi wesprzeć potrzebujących z poziomu 1 swoją darowizną. Zdecydowanie jest to moja książka roku 2019 a także książka Billa Gatesa i Baracka Obamy 🙂 : https://www.marketwatch.com/story/barack-obama-and-bill-gates-agree-that-this-book-is-an-absolute-must-read-2018-08-20

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.