Dlaczego nie powinniśmy zjadać ośmiornic?

Zjadając owoce morza, raczej nie zastanawiacie się nad odczuciami ośmiorniczki, czy kalmarów, sama nawet chyba nie jestem w stanie wymienić wszystkich gatunków serwowanych jako frutti di mare, jednak jest wiele powodów, by inaczej spojrzeć na te zwierzęta, szczególnie na głowonogi.

Przeczytaj także: 20 faktów o ośmiornicach

Na całym świecie ośmiornice uważane są za przysmak kulinarny, popyt na ich spożycie rośnie z roku na rok. Z szacunkowego połowu 350 000 ton rocznie, dwie trzecie trafia do krajów azjatyckich, ale europejczycy także kochają pochłaniać ośmiornice, szczególnie Hiszpanie i Włosi, którzy na wielką skalę importują ośmiornice.

Rosnący głód na głowonogi

Aby zaspokoić rosnący głód ludzi, oczywiście postanowiono w jakiś inny i łatwiejszy sposób pozyskiwać mięso z tych stworzeń. Japończycy są już gotowi otworzyć pierwszą farmę ośmiornic w 2020 roku, w Hiszpanii natomiast prowadzone są duże badania nad hodowaniem tych zwierząt na ranczach morskich, czy specjalnych zagrodach na lądzie.

Jest jednak spora niezgoda ze strony naukowców i filozofów wobec przyszłych planów związanych z taką hodowlą, przede wszystkim uwzględniająca wpływ na środowisko i etyczne powody.

Masowa hodowla to zło

Masowa hodowla ośmiornic powtórzyłaby dokładnie te same błędy, które popełniamy, hodując zwierzęta na lądzie, jeżeli chodzi o wysoki wpływ na środowisko, dobrostan zwierząt, ponadto musielibyśmy karmić ośmiornice innymi zwierzętami.

Powinniśmy się zatem zastanowić, czy powinniśmy hodować kolejne morskie zwierzęta, a nie czy możemy je hodować? Obecnie odnotowano, że już 190 krajów uprawia około 550 gatunków zwierząt wodnych.

Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że ośmiornice są jednym z najbardziej skomplikowanych i inteligentnych zwierząt w oceanie. Potrafią rozpoznawać poszczególne ludzkie twarze, rozwiązywać problemy (i zapamiętywać odpowiedzi na wiele miesięcy), istnieją także dowody, że doświadczają bólu i cierpienia, wykorzystują wizualne punkty orientacyjne do nawigacji. Jedno z badań wykazało, że ośmiornice zachowały wiedzę o tym jak otwierać słoik przez co najmniej pięć miesięcy.

Ciężko jednak wielu ludziom postawić na skali cierpienie głowonogów z cierpieniem odczuwanym przez człowieka, wiadomo, nam nikt nie dorówna w tej kwestii, cierpimy najbardziej i zadajemy największy ból zarazem. Powracając jednak, ośmiornice i niektóre inne głowonogi mają wyrafinowany układ nerwowy i bardzo duże mózgi.

Czy powinniśmy hodować jakiekolwiek morskie zwierzęta?

Biorąc pod uwagę ich szczególne zdolności, powinniśmy zapytać, czy ludzie powinni w ogóle jeść ośmiornice? Zwierzęta te są szczególnie źle przystosowane do życia w niewoli (choć żadne nie powinno takiej doświadczać, niezależnie od przystosowania) Niewiele wiemy (nadal), jak zapewnić dobrostan zwierzętom wodnym, nadal zbyt mało posiadamy badań na temat ich odczuć i doświadczanych emocji, nie zmienia to faktu, że nie powinniśmy ich zamykać w ciasnych basenach, klatkach, już nie tylko ze względów etycznych, ale także środowiskowych.

Inny problem to ilość paszy potrzebna do podtrzymania wzrostu ośmiornicy. Jest trzykrotnie większa niż masa samego zwierzęcia, a ponieważ są one mięsożerne, ich hodowla grozi dalszą presją na już mocno eksploatowany ekosystem morski.

Ośmiornice są tylko częścią ogromnej liczby morskich zwierząt zjadanych przez ludzi, a pomysł na hodowanie ich masowo jest szalony i destrukcyjny, nie mówiąc o tym, że mocno nieetyczny. Zastanówmy się nad tym, co zrobiliśmy na lądzie i nie rozwijajmy kolejnych hal pełnych cierpienia zwierząt, hal produkcyjnych, które degradują środowisko i zatruwają życie wielu ludzi. To nie jest już mrzonka, ten koszmar dzieje się na naszych oczach, a my nadal eksploatujemy kolejne gatunki i ziemie.


źródła: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190124164100.htm?fbclid=IwAR3KD4OXPrjlLyIBGJ5F50RAolIRE_QrH2qxgrhPQNtBmtp15W1CwpYZ094

Photo by Qijin Xu on Unsplash/ Photo by Jeahn Laffitte on Unsplash

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.