Jak dobrze umyć ręce?

Zacznę od podstaw. Jak czyste są wasze ręce? Czy nikt w dzieciństwie nie uczył Cię zasad higieny osobistej?

Wielu z was pewnie nawet nie zwraca na to uwagi czego dotykają wasze ręce w trakcie dnia i co z nimi potem robi.  Jak wynika z badań Journal of Environmental Health 95% ludzi myje ręce w nieprawidłowy sposób w tym tylko 31% procent mężczyzn i 61% kobiet myje ręce po skorzystaniu z toalety. Jeżeli naprawdę uważacie to za błahostkę to coś wam pokarzę. Tak wyglądają ręce po opłukaniu wodą, przez 6 sekund bez użycia mydła.

Jak dobrze umyć ręce?

Białe ślady to bakterie widziane w świetle ultrafioletowym. Co „zabawniejsze” im brudniejsza łazienka tym mniej osób myje ręce w obawie, że czymś się zarazi. Czy wiesz, że  80% infekcji pochodzi z brudnych rąk.

Co możemy  dokładnie złapać:

 • zapalenie jamy ustnej, w tym opryszczka, uwielbiane prawda?
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A, proponuję zagłębić temat bo chodzi tu nie tylko o mycie rąk ale także mycie warzyw i owoców
 • salmonella
 • owsica
 • egzema
 • glistnica
 • zakażenie tasiemcem
 • dur brzuszny
 • trądzik
 • czerwonka czyli choroba brudnych rąk

Czerwonką zarazić się możemy pijąc wodę lub spożywając jedzenie, które zakażone jest cystami pasożyta (Entamoeba histolytica). Gdy dostaną się one do organizmu mogą zaatakować m.in. płuca, wątrobę lub mózg. Jednak najczęściej atakują jelita powodując tzw. zespół jelitowy. Ta postać czerwonki, jeśli nie jest odpowiednio leczona może doprowadzić nawet do zgonu.”

Mogłabym tak wymieniać bez końca, jednak chodzi o to by zdać sobie sprawę jak ta błaha czynność ma wpływ na nasze zdrowie.

Jak zatem to robić aby było dobrze?

Przede wszystkim woda z mydłem, samą wodą nic nie zmyjesz. Za każdym razem jak wchodzisz do domu z dworu, wychodzisz z toalety, korzystasz z komunikacji miejskiej, głaszczesz psa, czy bawisz się w piaskownicy.

Przykład najprostszego mycia rąk to:

 1. zmoczyć ręce i nadgarstki ciepłą wodą
 2. myć ręce płynnym mydłem energicznie pocierając przez co najmniej 10 – 15 sekund
 3. ręce spłukać starannie pod bieżącą wodą
 4. ręce dokładnie osuszyć ręcznikiem jednorazowego użycia

Pani pokazuje jak to robić dobrze, ja jednak przykręciłabym kran, by nie marnować tyle wody.

Wychodząc z łazienki pamiętaj, że klamka to Twój najgorszy wróg, pomyśl o tych wszystkich osobach, które nie umyły rąk ale otworzyły sobie nimi drzwi, których Ty właśnie dotykasz.

Podoba Ci się to co robię? Zostań moim patronem: https://patronite.pl/hodowlaslow

To tak jakbyś szorował/a rękami po ziemi, błocie czy gnojówce, trafisz na wszystko, bakterie kałowe Cię pokochają.

Ja często otwieram je łokciem albo przez jakąś szmatkę. Szczerze chyba to brzydzi mnie najbardziej, klamki, wszędzie tysiące spoconych i brudnych rąk je dotykało.

Jak dobrze umyć ręce?

Większość osób wykonuje to przez 5 sekund, które tak naprawdę nic nam nie dają. Odpowiedni czas to co najmniej 20 sekund, ciepła, bieżąca woda i mydło.

Przeczytaj także: Czy stoicyzm pomaga radzić sobie ze złem tego świata?

Tak wiem, nie jesteśmy chirurgami, i nie potrzebna nam dezynfekcja, jednak jak masz zamiar myć ręce 5 sekund wróć do góry i przyjrzyj się temu obrazkowi jeszcze raz, nic nie zmyłeś/ aś.

Poniżej doskonała kampania reklamowa mydła antybakteryjnego, opracowana przez  agencje reklamową Saatchi & Saatchi.

Jak dobrze umyć ręce?

Jak dobrze umyć ręce?

Różne sposoby mycia rąk

Nawet sobie nie wyobrażasz jak wiele opcji masz. socjalne mycie rąk, zwykłe, czy higieniczne. Więcej przeczytasz tu: https://czysteleczenie.pl/czyste-rece/

Co oprócz mycia rąk?

Klawiatura, telefon, tablet, wszystko co się nagrzewa a Ty tego często dotykasz. Przetrzyj to czasem, to idealne miejsce rozwoju większości bakterii, ciepło i komfortowo. O klawiaturach napiszę kiedyś więcej bo to długa historia.  Wyobraź sobie zatem: kibel, tramwaj, poczta, pies, obiad.  Czy Twoje ręce na pewno są wystarczająco czyste? Czy jesteś doktorem, magistrem czy ministrantem, myj ręce i nie bądź ignorantem!


Więcej tu: https://czysteleczenie.pl/czyste-rece/

źródła: http://www.loswiaheros.pl/profilaktyka-podroznika/330-czerwonka-choroba-brudnych-rak

zdjęcia : http://www.dailymail.co.uk/health/article-3269827/How-clean-hands-answer-revealed-unique-experiment-shock-change-wash.html

google

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.