Kura ptak pospolity. Życie i śmierć na marne

Mam gęsią skórkę, gdy tylko myślę o kurach, kocham te ptaki, jednak dziś prawdziwe kury już prawie nie istnieją.

Tak, ten tekst będzie o tym, jak wygląda prawdziwe życie kury na fermie i jej nędzna śmierć, która w tym kontekście jest czymś dobrym, dla kury.

Wielkość odpowiadająca kartce formatu A4 jest miejscem, na którym mieści się jedna kura. Wyobraźcie sobie teraz 50 tys. takich kur obok siebie, stłoczonych, w bezruchu.

Ciemność i wentylatory zamiast  świeżego powietrza.Powierzchnia zabudowana ścianami bez okien, otacza Cię ciemność, duszący smród, ciepło i tysiące przerażonych ptaków. Tak wygląda życie kur na fermie.

Dlaczego światła gasną na hali pełnej wystraszonych kur?

W pierwszych tygodniach kury się naświetla, dzięki czemu więcej jedzą, szybciej rosną, potem zaczyna się przygaszanie świateł, na co raz krótszy okres, by stworzyć namiastkę nocy, a kury mogły zasnąć, na przykład na 4 godziny. Potem znowu włączane jest światło.

  1. Widziałeś/ tortury w filmach?
    Ile razy widzieliście na filmach torturowanych ludzi? Przygaszanie świateł, naświetlanie zmęczonych już oczu, zamykanie w ciasnych i ciemnych pomieszczeniach bez powietrza. Doskonale wiemy, że w pewnym momencie każdy zaczyna się łamać, umysł traci świadomość, myśli szaleją, rodzi się agresja. Tak właśnie zaczynają zachowywać się kury.

2. Szaleństwo godne najgorszych scenariuszy
Zdeformowane, ściśnięte kury zaczynają się szamotać, faszerowane antybiotykami, by nie rozprzestrzeniały się choroby, by szybciej rosły, drepczą w swoich odchodach, ślepną, dziobią się nawzajem, doznają krwotoków wewnętrznych, osłabiony zostaje ich system immunologiczny.

Następują deformacje ciała, pękają kości, martwe towarzyszki leżą dniami obok. To chyba logiczne.

Badania wykazały, że prawie wszystkie (ponad 95 proc) kurczaki są zakażone bakterią E. coli (co wskazuje na zanieczyszczenie ich środowiska życia odchodami), 39 do 75 procent mięsa sprzedawanego w sklepach zawiera komórki bakteryjne tego typu. – Zjadanie zwierząt. J.S. Foer

3. Jaką masz alternatywę? Przestań jeść ptaki, serio.

Gęsi, kaczki, indyki, przechodzą dokładnie takie same procesy. Przeczytaj też tekst: DLACZEGO LUDZIE KRZYWDZĄ ZWIERZĘTA?

4. Poczekaj jeszcze chwilę bądź wytrwały/a. Widziałeś film Okja?
Tak, w filmie tym było to tak łagodnie pokazane, rzeźnia, bez krwi, tutaj tak nie będzie. Przykro mi, ale jak się komuś urżnie głowę, to leci z niej krew.

5. Po pewnym czasie upycha się kury do skrzynek i wywozi do rzeźni.
Ptaki zawiesza się głową w dół, mocując ich i tak już pokaleczone, często połamane nogi w metalowych kajdanach, tak trafiają do kąpieli elektryczno-wodnej. Większość udaje się  pozbawić przytomności, jeżeli się nie uda, to i tak następnym etapem jest poderżnięcie gardła, ale nawet to nie daje pewności, że ptak już nie żyje.

życie kury

Często jeszcze świadomy trafia do kąpieli we wrzątku.  Potem wszystkie ptaki wrzuca się do zbiornika z zimną wodą, w Europie odchodzi się już od tego zabiegu, w USA nadal popularna jest kąpiel w tak zwanej brudnej zupie. Brudnej, bo miesza się tam zwierzęta chore i zdrowe, dochodzi tam do zakażeń, zbiornik przepełniony jest bakteriami.

I na tym zakończę. W zależności od kraju i przepisów nie zmienia się i tak nic na lepsze. Zwierzęta te są przedmiotami, z tym wyjątkiem, że one cierpią, krwawią, wydają dźwięki, boją się i stresują. Może zapomnieliście o tym?

Zastanów się przez chwilę, gdy ktoś z twoich znajomych po raz kolejny niespodziewanie zachoruje na tak zwaną grypę żołądkową, tę jednodniową przypadłość, która znika tak szybko, jak się pojawia.- Jonathan Safran Foer. Zjadanie Zwierząt

Cierpienie i zdrowie, nierówny rachunek

Jeżeli obojętne Ci jest cierpienie zwierząt, to pomyśl o zdrowiu. Kura z takiej fermy to produkt nafaszerowany antybiotykami, pełen bakterii. Nie ma nic zdrowego u ptaka, który dostaje mieszankę paszy, nasyconej witaminą D3, by kości tak szybko się nie łamały. Nie ma nic dobrego w mięsie, które dorastało w nienaturalnych warunkach, z ograniczonym światłem i swobodą.

Kura ptak pospolity umiera na naszych oczach,to są setki tysięcy, cierpiących zwierząt traktowanych w sposób jakiego jeszcze nie widzieliście.

Jeżeli jesteście ciekawi dokładnego procesu jest on opisany w książce Zjadanie Zwierząt Jonathana Foera. Autor opisuje nie tylko kury, przedstawia nam także miejsca „normalne” gdzie ptaki hoduje się na wolności, miejsca, które nie mają za bardzo szans przetrwać ze względu na rosnący popyt na tanie mięso.

fot: unsplash.com, Photo by Olga Kononenko on Unsplash

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.