Kochanie zwierząt to nie wszystko

 Według nieoficjalnych danych w Polsce żyje ok. 7 miliona psów i 6 milionów kotów. Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, 2019 roku w schroniskach dla zwierząt przebywało 105 188 psów oraz 31 116 kotów.

Choć te liczby są duże, wydają się nieistotne przy ilości zwierząt hodowanej każdego roku na pożywienie. Samych kurczaków na świecie zabija się rocznie ok. 70 miliardów, to zbyt abstrakcyjna liczba, aby sobie wyobrazić tyle istnień. Jest to także liczba większości zwierząt zabijane na pożywienie. W samej Polsce ubijamy rocznie ponad 1.1 miliarda kur i jesteśmy jednym z największych producentów drobiu mięsnego w Unii Europejskiej.

kochanie zwierząt to nie wszystko
Ubojnia brojlerów: źródło Otwarte Klatki

Jednak to organizacje dbające o zwierzęta domowe jak psy i koty, są chętniej wspierane finansowo niż te działające na rzecz poprawy losu wspomnianych ptaków czy świń.

Wersja do posłuchania

Pomimo teoretycznie większej empatii ludzi do zwierząt domowych, wiele z nich nadal doświadcza nędznego życia.

Czy dajesz swojemu zwierzakowi, to czego potrzebuje?

Psy uwielbiają mieć towarzystwo i niezbyt dobrze znoszą życie na łańcuchu, bez człowieka. Nie wystarczy, że przechodzisz obok niego każdego dnia, nie wystarczy, że dasz mu dach nad głową i zamkniesz w domu na 8 godzin.

Pies potrzebuje głaskania, wtulania się, spacerów ze swoim opiekunem.

Koty w domach potrzebują zabaw imitujących polowania, nie wystarczy rzucać im zabawkę, wpatrując się w telewizor, to ciągła interakcja. Jeżeli Twój kot niszczy Ci rzeczy, gryzie przedmioty, to jest to właśnie jeden z objawów nudy.

Jackson Galaxy świetnie o tym opowiada w swoim filmie, zresztą polecam Ci jego książkę Kocie Mojo, nam ułatwiła życie i uświadomiła mnie, jak mało wiem o kotach, mimo iż przeżyłyśmy z Bubcią 18 wspólnych lat.

Jak pisała Karen Dawn w swojej książce  Thanking the Monkey,

Odosobnienie, izolacja, jest uważane, za okrutną karę dla ludzi. Ale jest jeszcze okrutniejsze dla zwierząt towarzyszących.

Jak sama pisze, zbyt często zwierzęta są „niewolnikami miłości”.

Na pewno nie raz widzieliście filmy z pieskami uczonymi chodzenia na dwóch łapach w ubrankach dla dzieci. Małpki, które siedzą domownikom na ramionach, tygrysy czy pumy zamykane w klatkach na ogrodzie, wykorzystywane do taniej rozrywki. We wszystkich tych przypadkach, jestem pewna, że właściciele potwierdzą, że kochają swoje zwierzęta.

Psy w hodowlach są teraz kształtowane dla ludzi, część z nich przeznaczana jest na polowania (przycina im się uszy, czy ogony) część, by zaspokoić nasze zachcianki, często kosztem ich zdrowia, weźmy np. pod uwagę takie Buldogi, które mają ogromne problemy z oddychaniem, ze względu na to jak się je krzyżowało w hodowli. Dalmatyńczyki, często są przygłuche, ponieważ gen odpowiedzialny za ich pożądane umaszczenie może powodować głuchotę.

Pamiętasz mój post o Zwierzętach, jako wsparciu emocjonalnym? Ci ludzie zapewne, też kochają zwierzęta.

Moda na zwierzęta

Do tego dochodzi moda na dane zwierzę już nie tylko psa, czy kota, ale króliki, jaszczurki, węże, czy małpki, tak małe, że mogą siedzieć na twoim palcu (zwane finger monkeys) Wiele z tych zwierząt nie ma zaspokajanych podstawowych potrzeb.

kochanie zwierząt to nie wszystko

Odkąd mamy króliczkę Petrę (miałyśmy Johnna) i Rysia zauważyłyśmy, jak niewiele trzeba, aby królik szybko się rozchorował i zmarł. Wymagają one ciągłej obserwacji, kontrolowania stanu zębów, paznokci, czy nawet futerka. Ich zdolność do zapychania się jest często niezauważana, gdy królik jest tylko zabawką dla dzieci, hodowaną w domu.

Leczenie królików wciąż jest bardzo drogie, szczególnie jeżeli chodzi o problemy stomatologiczne. Te zwierzęta najczęściej z powodu braku finansów, albo niedopatrzenia okropnie cierpią.

Psy i koty, które zostały kupione pod wpływem impulsu, są podrzucane do schronisk albo, co gorsza porzucane w lesie.

Koty największymi, udomowionymi drapieżnikami

Koty, którym pozwala się na wychodzenie bez opieki albo porzuca, zabijają rocznie od 1 do 4 miliardów ptaków i od 6 do 22 miliardów małych ssaków w samych Stanach Zjednoczonych. Często ich ofiarami padają gatunki zagrożone.

Na koniec posiadanie zwierząt i rozmnażanie ich ma wpływ na naszą planetę i środowisko. Nie chcę zabrzmieć patetycznie, czy jak szalona, ale większość z naszych zwierząt to jednak mięsożercy.

Według badaczy z UCLA (University of California, Los Angeles, karmienie zwierząt domowych mięsem, wytwarza równowartość 64 milionów ton dwutlenku węgla rocznie, co ma mniej więcej taki sam wpływ na klimat, jak roczna jazda 13,6 miliona samochodów.

kochanie zwierząt to nie wszystko
https://www.dw.com/en/your-cat-is-killing-the-earth-but-you-can-prevent-it/a-40003245

Kochanie zwierząt to nie wszystko, jak każda miłość ta powinna opierać się na odpowiedzialności. Hodowcy twierdzą, że kochają swoje norki, chociaż obdzierają je ze skóry.

Jeżeli zastanawiasz się nad nowym kompanem, przemyśl to dobrze, zadaj sobie pytanie, czy jesteś w stanie poświęcić mu odpowiednią ilość czasu, zabawy, czy stać cię na nieśmieciowe jedzenie dla niego.

Psy i koty nie powinny jeść resztek ze stołu. Koty nie powinny jeść surowej rybki, króliki nie zdzierają sobie zębów na suchej bułce i nie zawsze wystarczy im siano.

Posiadanie zwierzęcia to wielka odpowiedzialność, nie wystarczy go kochać, trzeba widzieć, jakie są jego potrzeby rzeczywiste, a nie jakie nam się wydają.

Subskrypcja podcastu:

Wsparcie na Patronite:

Zostając patronką/em w serwisie Patronite pomagasz naszym podopiecznym, razem zmieniamy świat na lepszy, świat tych skrzywdzonych zwierząt

Mój profil znajdziesz pod adresem: https://patronite.pl/hodowlaslow

Zostań z nami w kontakcie:

Muzyka w podcaście:
http://www.sessions.blue

Rys. Pani Krysia

Źródło : https://www.neweurope.eu/article/loving-animals-not-enough/

Agnieszka
Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

Artykuły: 272

Jeden komentarz

  1. […] Tu może mieć dostęp do najlepszych ziół i wybiegu w lecie, ale to też kolejna opieka, która wymaga obserwacji, bo posiadanie zwierząt to nie tylko danie im dachu nad głową. To ciągła obserwacja, leczenie, dobieranie najlepszego żywienia i miejsca do życia. To zwracanie uwagi na ich komfort i potrzeby, to przede wszystkim bycie dla nich dostępnym, o czym więcej przeczytasz tu: Kochanie zwierząt to nie wszystko. […]

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.